Ljubišnja je planina koja se nalazi na samoj granici Bosne i Hercegovine i Crne gore. Granica prolazi tačno preko njenog vrha, Dernjačišta sa visinom od 2238 metara. Nešto sjevernije na drugoj strani grebena se nalazi Mala Ljubišnja (2073 mnm).
Osim ova dva postoje i drugi obilježeni vrhovi, ali se u glavnom nalaze u Crnoj gori. Čak postoji i greben u Crnoj gori koji se zove Mala Ljubišnja
Postoji dilema oko toga da li vrhovi Dernjačišta i Mala Ljubišnja pripadaju Bosni i Hercegovini. Po mnogim internetskim kartama kao što je Google Maps ne pripadaju i nalaze se stotinjak metara od granice na teritoriji Crne gore. Međutim na topografskoj karti Geodetskog instituta Sarajevo granica prolazi tačno preko Dernjačišta, a Mala Ljubišnja je u BiH.
Što se tiče njenog geografskog položaja najviši greben je usmjeren od sjeverozapada ka jugoistoku i nalazi se između rijeka Tare i Ćehotine. Na njenoj sjeverozapadnoj padini se nalazi rudnik olova, cinka i srebra "Šuplja Stijena", kao i rudarsko naselje Šula. Planina je od najbližeg grada u Crnoj gori, Pljevalja udaljena tridesetak kilometara, a od Foče u BiH tačno 46 km. Pristup Ljubišnji ni sa jedne strane nije lagan.
Posebnu atrakciju predstavlja rijeka Draga, koja izvire ispod Ljubišnje, i koja se nakon desetak kilometara toka, kroz nevjerovatni kanjon uliva u Taru. Kanjon Drage je kod mjesta Tijesno, kako mu i ime kaže, širok samo desetak, a dubok preko 600 metara. Upravo ga ta karakteristika čini najdubljim kanjonom u Evropi, poslije nadaleko poznatog kanjona Tare.
Na Ljubišnj zimi padne i po nekoliko metara snijega, kada su sela i zaseoci na njoj potpuno odsječeni. Pošto je nadmorska visina preko 2000 m često se snijeg zadržava i ljeti
Kako se nalazi na samoj granici vidik s Ljubišnje pruža se na planine Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije. Vide se Jahorina, Treskavica, Zelengora; Maglić, Bioč, Durmitor, Moračke planine, Bjelasica, Zlatar, Zlatibor i mnoge druge.
Njeno podnožje je obraslo crnogoričnom šumom, a sami vrh je uglavnom prekriven gustom klekom, dok je južna padina samo mjestimično obrasla klekovinom i rijetkom šumom.Tu se nalaze lijepi pašnjaci koji se spuštaju u zaravan Konjsko polje. Sa druge strane Konjskog polja dominira planina Radovina, sa vrhom Velika Radovina 1991mnv. Ljubišnja je bogata šumama, pašnjacima, izvorima pitke vode i zato je na njoj razvijeno stoćarstvo. Jedna pjesma kaže da ih ima 77, a druga priča da Ljubišnja ima izvora, po jedan za svaki dan u godini.
Što se tiče imena same planine postoji jedna legenda koja kaže da je ime dobila za vreme hercegovačkog srednjovekovnog vladara Stjepana Vukčića Kosače. On je pošao po nevjestu za svog sina u tadašnja Pljevlja preko Ljubišnje. Međutim, mlada djevojka mu se veoma svidjela pa ju je obljubio na obroncima planine, koja je u narodu od tada poznata kao Ljubišnja. Sin je, čuvši šta se desilo, krenuo sa vojskom na oca, ali ovaj je okrenuo potkovice konjima naopačke i tako zavarao sina i pobegao.
Drugi izvori kažu da je ime dobila po ljubičastoj boji, koju ima crnogorična šuma prilikom zalaska sunca.
Ukratko, Ljubišnja, lijepa i pitoma planina do koje je teško doći.
Linkovi sa dodatnim informacijama o Ljubišnji:
Panorama 360°: