Boravak u planini za sve nas je beskrajno uživanje u slobodi prostora, istraživanju fantastičnih netaknutih predjela, nevjerovatnih slika i boja. Slatki umor u nogama, zadivljenost prizorima koje vidimo svuda oko nas dok udišemo oštri planinski zrak, iznova nas vraća u planinu i podstiče da istražujemo stalno nove predjele i tražimo nove izazove.
U opciji za ovogodišnje putovanje i planinarsku turu bio je uspon na neki značąjniji vrh u Alpama (Gran Paradiso). U stisci smo s vremenom, a uspon na neki vrh iznad 4000m zahtijeva potpuno novi logistički i tehnički pristup (vrijeme, daljina, aklimatizacioni uspon, oprema..)
Primjećujem da na stranici nema baš mnogo reportaža i opisa sa pohoda na planine izvan naše domovine. Ne mora naravno značiti da takvih pohoda u zadnje vrijeme nema, moguće da se objavljuju na privatnim profilima i društvenim mrežama.
Gran Paradiso glečer. Foto: G. Hodžić
Koliko god je glečer avantura za sebe, koja se po intenzitetu nekad čak može mjeriti sa osvajanjem vrhova, u glečeru se ne treba prepustiti slučaju.
Dolazak i aklimatizacija, 29-30.07.19.
Ekspedicija na Elbrus nije počela 29.07. nego davno prije. Trebalo je prvo donijeti odluku da se ide u ovu avanturu, sve organizirati, pripremiti se, kupiti avio karte, dogovoriti smještaj, transfere od i do aerodroma, planirati uspon itd., a što mi je pričinjavalo posebno zadovoljstvo.
Planina Elbrus, sa svoja dva vrha, zapadni i istočni Elbrus, predstavlja najvisočiju tačku Evropskog kontinenta.Elbrus je dio visokog gorja Kavkaza a od glavnog grebena koji razdvaja Evropu i Aziju odvojen je riječnom dolinom, tako da je uvučen u samu Evrupu i Rusiju, ostavljajući moćnom centralnom grebenu funkciju tisučljetnog graničnika između dva kontinenta, dva svijeta.
Uspon na Mont Blanc (4810 m), najviši vrh u zapadnoj Evropi, svake godine privlači planinare iz cijelog svijeta. Ova impresivna i impozantna planina na granici Francuske i Italije, s veličanstvenim vrhom na krovu Alpa, za olovske visokogorce bio je izvodljiv cilj.
Page 1 of 9