Činjenica je da čak i bistre planinske vode mogu imati nečistoća u sebi. Možete piti nepročišćenu vodu iz desetak potoka i biti ok,ali baš kao što svaki čovjek ima jedinstvene potrebe za vodom, tako i tijelo svake osobe prihvata zagađenu vodu drugačije.
Da bi bili sigurni, vodu uvijek treba prečistiti. Voda se može prečistiti na mnogo različitih načina u divljini i postoje različita mišljenja koji je metod najbolji.
Filtriranje je proces u kojem voda prolazi kroz materiju koji hvata male čestice i propušta samo vodu. Veličina pora u toj materiji (filteru) određuje stepen pročišćavanja vode. Ukoliko filtrirate vodu zastorom od šatora, vjerovatno ćete zaustaviti komadiće prljavštine i pijeska. Ukoliko kao filter koristite maramicu ili filter papir za kafu, uhvatičete i puno sitnije komadiče prljavštine.
Međutim tu je riječ u vidljivim nečistoćama, a nas puno više brinu one koje se ne vide. Da bi njih otklonili potreban nam je malo bolji filter. U prirodi se koriste dvije vrste filtera:
-Filter pumpe - jedan kraj crijeva se spusti u vodu, a drugi kraj u vaš spremnik za vodu. Kada pomjerate ručku voda prolazi kroz crijevo i filter. Potrebno je malo vremena i truda, ali ovo je vrlo popularan način prečišćavanja vode u prirodi.
-Gravitacijski Filteri - U posudu se naspe prljava voda i ona se postavi na uzvišeno mjesto. Voda kroz crijevo teče prema dolje i prolazi kroz filter u posudu za čistu vodu. Ova metoda ne zahtjeva neki veliki trud jer gravitacija odradi većinu posla. Dok se voda filtrira vi možete raditi neki drugi posao.
-UV svjetlo - je relativno novi način za prečišćavanje vode. Ova metoda je brza, jeftina i lagana. Mali uređaj bombarduje UV svjetlom organizme u vodi i uništava njihove reproduktivne sposobnosti. Uva metoda zahtjeva posjedovanje uređaja i dodatnih baterija.
-Hemijska obrada - U vodu se doda nekoliko kapi hemikalija koje će ubiti sve organizme u vodi. Ova metoda je laka, jer ne morate imati nikakve mehaničke uređaje. Međutimm, svi mrtvi organizmi ostaju u vodi koju pijemo.