Ivan planina (30.7.2023)

Kada pričamo o devastaciji planine od strane čovjeka, obično nam prvo naumpadnu Bjelašnica ili Jahorina, gdje se nalaze najveći skijaški centri.

Znamo spomenuti i Treskavicu, gdje se bespoštedno siječe šuma, ili Vraanicu koja se uništava mnotornim vozilima. Ta devastacija se uvijek radi na samo jednom dijelu planine, koji čovjek "obilježi" kao sebi interesantnim. Sada smo prvi put vidjeli kako to izgleda kad se odluči da se uništi planina na cijelom njenom području. Prvo što nam je naumpalo jeste film Avatar, gdje ljudi dolaze na planetu Pandora i počinju je sistematski uništavati. Da sve ovo za nas bude još šokantnije, ovdje smo bili prije dvije godine, a staza na grebenu je bila toliko zarasla da smo odustali od ture poslije nekih sat vremena. Sada tuda voze kamioni.

Ivan planina se nalazi na granici Bosne i Hercegovina, većini poznata po tunelu koji prolazi kroz nju. Najviši vrh je Veliko Šljeme 1534 mnv., lociran oko 7 km sjeverno od tunela. Polazna tačka za ovu turu je Ivan sedlo. Na Ivan sedlo možete doći na dva načina. Prvo, neposredno prije tunela skrenuti desno i uskom cestom se popeti na Ivan sedlo (Ovaj put je sada uništen jer ga proširuju da njime mogu prolaziti veliki kamioni). Drugi, da skrenete u Donjoj Raštelici desno (kod putokaza za Ivan sedlo) i starim putem, na kojem ima dosta rupa, dođete na polaznu lokaciju.

Na Ivan sedlu (959 mnv) se nalazi spomenik palim borcima NOR-a, Međunarodni fenološki vrt i meteorološka stanica. Tu je i česma sa pitkom vodom. Pored spomenika je nekad vodio uski put, prije dvije godine potpuno zarastao, na greben Ivan planine, kojim se moglo doći skroz do vrha. Sada je tu parkirano desetak kamiona i bagera, a put je znatno širii izgleda kao da će u budućnosti imati dvije trake. Ne znajući još šta nas čeka, ovaj put smo prošli pored meteorološke stanice, na makadamski put koji prolazi paralelno sa grebenom, ali na nešto nižoj nadmorskoj visini i vodi ka planini Bitovnji i Pogorelici. Planirali smo se nakon 5-6 kilometara odvojiti sa njega i popeti na greben, i tako izbjeći onu stazu koja je prošli put bila puna vododerina i obrasla u gusto granje. Izlazak na greben nas je potpuno šokirao. Ne pamtim da sam u životu vidio na jednom mjestu toliko bagera i kamiona. Ka vrhu su vodile dvije široke ceste, a svako stotinjak metara su bili pješčani nasipi. Ispod samog vrha je napravljen plato sa velikom rupom, a višak materijala je odlagan na Veliko Šljeme koje sada izgleda kao skladište pijeska. Od čuvara koji je smješten u jednom od mnogobrojnih kontejnera smo saznali da će tu biti postavljene vjetrenjače, za proizvodnju električne energije. I onda ćemo ih nazvati ekološki prihvatljivim. Uglavnom, Veliko Šljeme sada izgledaa ovako:

U povratku smo odlučili ići malo duže grebenom, nadajući se da nije sve tako crno, ali nažalost samo smo vidjeli još više bagera i kamiona.

Eto, ovaj put smo bili na planini, na kojoj je bilo vrlo teško napraviti fotografiju prirode. Vraćamo se kući bez onog ushićenja, kako obično nosimo sa naših tura.

Galerija slika (potrebno je malo vremena da se galerija učita)


Min Elevation
891 m
Max Speed
34.2 km/hr
Max Elevation
1542 m
Average Speed
6.15 km/hr
Total Elevation Gain
728 m
Total Distance
15.79 km
Total Elevation Loss
621 m
Total Time
2h 34m 07s
# Elevation Distance
1 Ivan sedlo 963 m 0 km
2 Veliko šljeme 1532 m 5.2 km
Values not available in the file may shown as 0.

This track was downloaded 8 time(s).

Please register/login to download this track.
openstreetmap
https://{s}.tile.opentopomap.org/{z}/{x}/{y}.png
© OpenStreetMap contributors
Distance: {0} {2} Elevation: {1}
Distance: {0} {2} Speed: {1}
Distance: {0} {2} Heart Rate: {1}
Distance: {0} {2} Cadence: {1}
https://planinarenje.ba/media/com_gpstools/markers/02marker.png
https://planinarenje.ba/media/com_gpstools/markers/default.png
#0000FF
#0000FF
2
100
google.maps.MapTypeId.SATELLITE
1
0
1
0
0
0
google.maps.ZoomControlStyle.DEFAULT
google.maps.MapTypeControlStyle.HORIZONTAL_BAR
Distance
Elevation
Speed
Heart Rate
km
kmph
m
km
mi
m
ft
mile/hr
ft/sec
km/hr
m/s