Poštovani čitaoci, kao i u prethodnim člancima nemam namjeru da se upustim u detaljno i stručno opisivanje naših planina. Ovo je više kao uvod, namjenjen svima koji žele istraživati, steći vlastita iskustva i doživjeti nezaboravne trenutke kave nudi boravak u planini.
U takvom pristupu, fotografije i njihova imena su mi vrlo važne i mogu biti snažan motiv i poziv u planinu. Kao i obično, ubijeđen sam da su bolje i ljepše slike ostale u mnogobrojnim folderima, a potpuno sam siguran da su daleko najbolje one koje ćete upiti vlastitim čulima. Kad govorimo o Treskavici, nije mi teško zamisliti da se stihovi sevdalinke „Bosno moja, divna, mila, lijepa, gizdava... „ odnose baš na nju.
Jedna od naših najljepših planina, Treskavica ima sve što očekujete od planine: šume sa divnim proplancima, bistre, brze potočiće, izvore, cvijetne pašnjake, planinska jezera, vodopade, velike kamene blokove, tajanstvene ledne pećine i vertikalne visoke stijene sa kojih puca pogled u daljine. Nažalost tokom rata 1992.-1995. Treskavica je bila poprište žestokih borbi i do kraja rata po njoj je išla linija razdvajanja. Veliki planinarski dom Josip Sigmund u Kozjoj luci spaljen i uništen, a njene bujne livade i šume zagađene i upropaštene minskim poljima. Zbog straha od mina nakon rata je dugo bila zapostavljena.
Treskavica јe po svoјim terenskim osobinama prostrana visoravan, koјa јe održala glavni smјer pružanja Dinarskog gorja od sјeverozapada prema јugoistoku mada je malo rotirana u smjeru kazaljke na satu približavajući se smjeru sjever-jug. Sјeverozapadni predјeli su viši od јužnih i istočnih, koјi postepeno silaze u visoravan Zagorјa. Sa šumovitih obronaka Visočice i Treskavice mnoštvo malih potoka formira tok riječice Ljuta koji počevši između 850-900m nmv, teče od sjevera prema jugu. Tijesna, prodorna dolina Ljute je zapadna granica Treskavice koja je dijeli od Visočice. Iz doline Ljute se teren obrastao gustim šumama brzo uzdiže prema istoku čineći tako prvu barijeru grebena Treskavice. Barijera se sastoji od strmih stjenovitih odsjeka Ogorjeli kuk, Mesnice, Voluje jame, Kljusina, Pukle stijene, Mali i Veliki Konik. Visina ove barijere opada od sjevera prema jugu: Ogorjeli kuk 1943, ... Konik 1529. Nad barijerom se nižu prostrani dolovi obrasli travom i planinskim biljem, kao npr Štirni do, mali i veliki Čemerni do, Lanište. Iz ovih dolova se uzdiže najviši sklop planine, greben Ćabenskih stiјena koji diјeli planinu na dva diјela različita po veličini i po morfologiјi: na sјevernu, Turovu ili Bosansku Treskavicu, i na јužnu, Kalinovičku ili Humnjačku Treskavicu. Turova Treskavica je po apsolutnoј visini viša od Kalinovičke.
Na sјeverozapadu je Treskavica preko Hojte povezana sa Bjelašnicom, a njen sjeverni rub se počinje izdizati šumovitim predgorjem iznad bjelašničko-treskavičkog platoa. Na rubu ovog platoa, podno same Treskavice su se ugnijezdila sela Dujmovići, Godinja i Turovi, uobičajene plazne tačke za pohode po Turovoj Treskavici. Uz ova tri sela, selo Rakitnica, takođe u zagrljaju Treskavice, ali sa zapadne strane Hojte je još jedan prirodni ulaz na Turovu Treskavicu, njenim zapadnim rubom. Na Treskavicu se može nešto dužim pristupom i preko Hojte. Iznad ovih sela, nakon šumovitog predgorja se izdiže sjeverna barijera planine koja je vidljiva i iz Sarajevskog polja. Dominira masivna gromada sa najvišom kotom sjevera, Barice 2062m. Od Barica prema istoku se poput krune nižu stjenoviti vrhovi Čardaka, Orlice, impozantne čvrste dolomitne stijene Oblika, te špicastih Zubova. Ispod Orlice, iznad sela Godinja je izvor rijeke Željeznice koja u nastavku čini sjevetroistočnu granicu planine. Za pristup na Orlicu sa Dujmovskih brda je uređena kratka i lijepa via ferata.
Sa istoka je Treskavica ograničena tokom i kanjonom rijeke Bistrice koj izvire iz njedara Treskavice, ispod stijena Siljevice. Prema јugu postepeno i bez oštrih granica spušta se u ravan Zagorјa.
Na skici je približan smjer, dužina i visina (crno iznad 2000m) glavnih treskavičkih grebena. Vrh Barice 2062 m je jedini od dvotisućnjaka na Treskavici koji se vidi iz doline Sarajevskog polja. Pružajući se od vrha Barice prema jugu, treskavički greben je prilično ravna travnata površ, povremeno obrasla klekom sve do vrha Đevigrad 2032m. Najgušća klekovina je sa sjeverne i istočne strane Barica, dok je dalje prema jugu sve rjeđa i potpune se izgubi do Đevigrada. Postoji nekoliko manjih uzvišenja na ovom dijelu, a najviše od njih je vrh Opaljeni kuk 2021m nadomak vrha Đevigrad. To je vrhić na zapadnoj ivici grebena ispod kojeg je stijena visoka između 10 i 20 metara, dok se dalje prema zapadu blagim pašnjacima spušta u Štirni do. Oko Đevigrada su blage padine pod pašnjakom, dok se prema zapadu nadnose visoke litice iznad Štirnog dola i Volujih jama. Od vrha Đevigrad, dalje prema jugu je sedlo Hercegovačka vrata, sa čije druge strane je najviši vrh planine. Skoro u sredini ovog najvišeg sklopa je je vrh Mala Ćaba/Pakliјeš 2088 m. Sredinom prošlog vijeka, na vojnim kartama se najviši vrh nazivao i Đokin toranj, po jednom od graditelja malog tornja izgrađenog na vrhu planine po ugledu na sličan objekat na vrhu Triglava-Aljažev stolp. Vrh je masivno kupasto brdo koje zauzima centralni položaj i dominira nad cijelim grebenom.
Povlačenjem lednika prema istoku, na dijelu grebena od Male Ćabe do Pašine planine, nastale su oštre, strme i nazubljene litice Ćabenskih stijena. U podnožje stijena se nalazi malo ledničko jezerce-Bijelo jezero. Od Pašine planine 2072 dalje prema jugu, Treskavica prelazi u krašku visoravan humnjačke Treskavice čija je visina znatno niža od sjeverne Turove Treskavice. Južni dio Ćabenskih stijena prema istoku se pretvara u polukružni amfiteatar Suva Lastva, čiji istočni rub čini stjenovita prevlaka na čijem vrhu je kotirana tačka 2002 metra visoka Klekova glavica. Prema istoku, na ovu prevlaku se nastavlja nešto malo niži lanac koji se sastoji od Krajačaća klanca (1971) i Zavitog kamena (1892) odakle lanac poprima pravac prema jugoistoku. Taj dio lanca pod imenom Nikoline stijene (1907) se pruža do sedla Bosansko vratlo. Drugu, istočnu stranu sedla Bosansko vratlo čini vrh Kobiljača (1780) koji sa vrhom Bukova glava (1706) i Ibrovom planinom (1508) čini južni zid doline Bistrice. Sjeverni zid doline Bistrice tvori rogojska greda od Kragujevca (1468) na zapadu, preko Čeline (1267), Kucina (1301), Trolista (1268) i Bandijerke (1382) do cestovnog prevoja Rogoj na istoku.
Južna i zapadna strana lanca Krajačića klanac-Nikoline stijene je obrasla gustom klekom. Dalje prema jugu, Treskavica prelazi u visoravan humnjačke Trekavice. Kalinovičku Treskavicu čini uglavnom kraška visoravan, čiјi zapadni dio zatvara visok krševit greben s liјepo građenim dolomitnim Treskačem 1967 m iznad Gvoznog jezera, dok istočni dio čini Krbljinski krš. Na krajnjem jugu, istočno od Konika i južno od Treskača, kraška visorovan prestaje i završava manjim, stjenovitim grebenom sa vrhovima Kula 1783, Lukavac 1768, Orlov kuk 1712 i Kutski grad 1550. Uobičajeni pristup sa juga na Humnjački dio Treskavice je markirana staza sa Gvoznog polja prema Treskaču. Preko krbljinskog krša se može pristupiti na Kobiljaču, nema markirane staze. Sa ceste Kalinovik-Vrhovine-Ljuta, postoji markirana staza do vrha Lukavac, a sa iste ceste se može pristupiti na Kutski grad- Trojvrh, kao i preko Konika na Bare.
Neobična poјava za ovu krševitu planinu je bogatstvo izvora od koјih neki leže pod samim naјvišim vrhovima (Prohin smet pod Baricama, Ušljiva vrela pod Ćabenskim stiјenama, Trokun vrelo pod Oblikom, vrela na јužnoј strani Velikog jezera). Pored bezbroјa (po narodnoj predaji za svaki dan u godini postoji jedan, dakle 365) malih izvora i potoka nalaze se i tri veća i tri manja јezera. Bijelo, Platno, Veliko i Crno jezero smјeštena su ispod Ćabenskog cirka, čiјa јe odvodna dolina Dolina hrasničkog potoka, koјa јe i u glaciјalnom periodu bila glavna odvodna dolina ledenika. Bijelo jezero je najmanje i najbliže je Ćabenskim stijenama. Platno se nalazi iznad Velikog i bistro je poput kristala. Sa južne strane postoji nekoliko izvora koji napajaju jezero, a prema sjeveru iz Platnog jezera ističe potočić koji se nešto niže ulijeva u Veliko jezero. U blizini Velikog jezera je još nekoliko jakih izvora, a neki se vjerovatno nalaze i ispod površine vode. Od svih jezera, Crno jezero je na najvećoj nadmorskoj visini, sz od Velikog jezera, ukliješteno između litica Ilijaša i Ljeljena. Ono je i najllepše i najugodnoje za kupanje i plivanje, zbog svog okruženja i kamenitog dna. Peto malo jezero je tzv Zmijsko na Turovom stanu ispod dolomitne stijene Oblika.
Na rubu Gvoznog polja ispod stijene Treskača se nalazi Gvozno jezero. Iz jezera ističe potočić, koji sa još nekoliko manjih tvori potok Studenicu i ubrzo ponire u Gvoznom polju kod brijega Gradac 1396. U polju ispod Gradca je i manja i prilično očuvana nekropola bosanskih stećaka. I Treskavica je po svom položaju vodomeđa između jadranskog i crnomorskog sliva. Sa zapadnih padina tokovi završavaju u Ljutoj koja je desna pritoka Neretve, pa sva voda onda odlazi u Jadransko more. Tokovi sa istočne i sjeverne strane planine, preko Drine ili Bosne pripadaju crnomorskom slivu.
Galerija slika
-
0 treskavica naslovna
Treskavica
Treskavica
-
1a treskavicka suma u proljece
Treskavička šuma u proljeće
Treskavička šuma u proljeće
-
1b treskavicka suma zimi
Treskavička šuma zimi
Treskavička šuma zimi
-
2 proplanak velika bara
Proplanak Velika bara
Proplanak Velika bara
-
3 gornji tok rakitnice
Gornji tok Rakitnice
Gornji tok Rakitnice
-
4 izvori bistrice
Izvori Bistrice
Izvori Bistrice
-
5 cvijetne livade gvozno
Cvijetne livade (Gvozno)
Cvijetne livade (Gvozno)
-
6 jezera
Jezera
Jezera
-
7 vodopad skok
Vodopad Skok
Vodopad Skok
-
8 kameni blokovi
Kameni blokovi
Kameni blokovi
-
9 vertikalne stijene sa kojih puca pogled
Vertikalne stijene sa kojih puca pogled
Vertikalne stijene sa kojih puca pogled
-
10 ledne pecina lednica
Ledne pećina Lednica
Ledne pećina Lednica
-
11 ostaci doma josip sigmund u kozjoj luci
Ostaci doma Josip Sigmund u Kozjoj luci
Ostaci doma Josip Sigmund u Kozjoj luci
-
12 sz predjeli su visi od ji desno
SZ predjeli su viši od JI (desno)
SZ predjeli su viši od JI (desno)
-
13 ji predjeli prelaze u visoravan zagorja prema kalinoviku
JI predjeli prelaze u visoravan Zagorja prema Kalinoviku
JI predjeli prelaze u visoravan Zagorja prema Kalinoviku
-
14 zapadno lice barijara iznad ljute dolovi i najvisi sklop planine
Zapadno lice, barijara iznad Ljute, dolovi i najviši sklop planine
Zapadno lice, barijara iznad Ljute, dolovi i najviši sklop planine
-
15 od ogorjelog kuka...
Od Ogorjelog kuka...
Od Ogorjelog kuka...
-
16 preko kljusine
Preko Kljusine
Preko Kljusine
-
17 selo ljuta i male stijene
Selo Ljuta i Male stijene
Selo Ljuta i Male stijene
-
18 do konika
Do Konika
Do Konika
-
19 prostrani dolovi iznad prve barijere
Prostrani dolovi iznad prve barijere
Prostrani dolovi iznad prve barijere
-
20 stirni do
Štirni do
Štirni do
-
21 najvisi sklop planine
Najviši sklop planine
Najviši sklop planine
-
22 turova bosanska treskavica
Turova (bosanska) Treskavica
Turova (bosanska) Treskavica
-
23 humnjacka kalinovacka treskavica
Humnjačka (kalinovačka) Treskavica
Humnjačka (kalinovačka) Treskavica
-
24 hojta i dejcci
Hojta i Dejčći
Hojta i Dejčći
-
25 sjeverna barijera planine selo dujmovici
Sjeverna barijera planine selo Dujmovići
Sjeverna barijera planine selo Dujmovići
-
26 dominira vrh barice lijevo je orlica
Dominira vrh Barice lijevo je Orlica
Dominira vrh Barice lijevo je Orlica
-
27 si barijera iznad doline zeljeznice
SI barijera iznad doline Željeznice
SI barijera iznad doline Željeznice
-
28 juzni dio se postepeno spusta u visoravan zagorjaa
Južni dio se postepeno spušta u visoravan Zagorjaa
Južni dio se postepeno spušta u visoravan Zagorjaa
-
29 sjeverno lice vrha barice
Sjeverno lice vrha Barice
Sjeverno lice vrha Barice
-
30 vrh barice obrastao gtmovima kleke
Vrh Barice obrastao gtmovima kleke
Vrh Barice obrastao gtmovima kleke
-
30a od barica kleka prestaje do vrha devigrad
Od Barica, kleka prestaje do vrha Đevigrad
Od Barica, kleka prestaje do vrha Đevigrad
-
31 opaljeni kuk
Opaljeni kuk
Opaljeni kuk
-
32 stijena sa zapadne strane opaljenog kuka
Stijena sa zapadne strane Opaljenog kuka
Stijena sa zapadne strane Opaljenog kuka
-
33 hercegovacka djevojacka vrata i devigrad. u dnu veliko jezero
Hercegovačka (djevojačka) vrata i Đevigrad. u dnu Veliko jezero
Hercegovačka (djevojačka) vrata i Đevigrad. u dnu Veliko jezero
-
34 zapadno od devigrada stijene nad sturnim dolom
Zapadno od Đevigrada stijene nad Šturnim dolom
Zapadno od Đevigrada stijene nad Šturnim dolom
-
35 juzna strana hercegovackih vrata i caba
Južna strana Hercegovačkih vrata i Ćaba
Južna strana Hercegovačkih vrata i Ćaba
-
37 cabenske stijene
Ćabenske stijene
Ćabenske stijene
-
38 pasina planina iznad cabenskih stijena
Pašina planina iznad ćabenskih stijena
Pašina planina iznad ćabenskih stijena
-
38a pasina planina
Pašina planina
Pašina planina
-
39 polukruzni amfiteatar cabenskih stijena i suve lastva
Polukružni amfiteatar Ćabenskih stijena i Suve Lastva
Polukružni amfiteatar Ćabenskih stijena i Suve Lastva
-
40 klekova glavica
Klekova glavica
Klekova glavica
-
41 krajacica klanac
Krajačića klanac
Krajačića klanac
-
42 zaviti kamen
Zaviti kamen
Zaviti kamen
-
43 nikoline stijene
Nikoline stijene
Nikoline stijene
-
44 bosansko vratlo i kobiljaca
Bosansko vratlo i Kobiljača
Bosansko vratlo i Kobiljača
-
44 vratlo kobiljaca i bukova glava
Vratlo, Kobiljača i Bukova glava
Vratlo, Kobiljača i Bukova glava
-
45 kraj nikolinih stijena i kobiljaca videni sa juga
Kraj Nikolinih stijena i Kobiljača viđeni sa juga
Kraj Nikolinih stijena i Kobiljača viđeni sa juga
-
46 bukova glava
Bukova glava
Bukova glava
-
47 rogojska greda
Rogojska greda
Rogojska greda
-
48 stijena treskaca iznad gvoznog polja
Stijena Treskača iznad Gvoznog polja
Stijena Treskača iznad Gvoznog polja
-
49 krbljinski krs
Krbljinski krš
Krbljinski krš
-
50 mali stjenoviti greben zavrsava sa vrhovima orlov kuk i kutski grad
Mali stjenoviti greben završava sa vrhovima Orlov kuk i Kutski grad
Mali stjenoviti greben završava sa vrhovima Orlov kuk i Kutski grad
-
51 visoravan zagorja iza juzno od vrha kutski grad
Visoravan Zagorja iza (južno) od vrha Kutski grad
Visoravan Zagorja iza (južno) od vrha Kutski grad
-
52 bijelo jezero
Bijelo jezero
Bijelo jezero
-
53 platno i veliko jezero
Platno i Veliko jezero
Platno i Veliko jezero
-
54 platno
Platno
Platno
-
55 veliko
Veliko
Veliko
-
56 crno jezero
Crno jezero
Crno jezero
-
57 zmijsko jezero na turovom stanu
Zmijsko jezero na Turovom stanu
Zmijsko jezero na Turovom stanu
-
58 gvozno jezero
Gvozno jezero
Gvozno jezero
-
59 studenica
Studenica
Studenica
-
60 ponor studenice i brdo gradac
Ponor Studenice i brdo Gradac
Ponor Studenice i brdo Gradac
-
61 stecci ispod gradca
Stećci ispod Gradca
Stećci ispod Gradca
-
62 potok glibavac
Potok Glibavac
Potok Glibavac
-
63 hrasnicki potok
Hrasnički potok
Hrasnički potok
-
64 kozja stijena
Kozja stijena
Kozja stijena
-
65 zamrznuti vodopad skok
Zamrznuti vodopad Skok
Zamrznuti vodopad Skok
-
66 pocetak i izvori bistrice
Početak i izvori Bistrice
Početak i izvori Bistrice
-
67 bistrica
Bistrica
Bistrica
-
68 dolina bistrice
Dolina Bistrice
Dolina Bistrice
-
69 siljevice iznad hrasnickog potoka
Siljevice iznad Hrasničkog potoka
Siljevice iznad Hrasničkog potoka
-
70 rame siljevica i sumoviti vrh kragujevac
Rame Siljevica i šumoviti vrh Kragujevac
Rame Siljevica i šumoviti vrh Kragujevac
-
71 kraj siljevica iznad vrela bistrice
Kraj Siljevica iznad vrela Bistrice
Kraj Siljevica iznad vrela Bistrice
-
72 lupoc
Lupoč
Lupoč
-
73 spasovaca
Spasovača
Spasovača
-
74 mapa sa ucrtanim stazama
Mapa sa ucrtanim stazama
Mapa sa ucrtanim stazama
-
75 dom na sustavcu
Dom na Sustavcu
Dom na Sustavcu
-
76 dom runolist
Dom Runolist
Dom Runolist
-
77 kuca na v jezeru
Kuća na Velikom jezeru
Kuća na Velikom jezeru
-
78 koliba na kucarama ispod prohinog smijeta
Koliba na Kućarama ispod Prohinog smijeta
Koliba na Kućarama ispod Prohinog smijeta
U sјevernom predgorјu je već spomenuti izvor Željeznice. Nadalje, u područјu Velikog jezera i Kozje luke je potok Glibavac koji nestaje blizu svog izvora. Ispod Kozje stiјene ističe Hrasnički potok. Po narodnom tvrđenju Hrasnički potok potiče iz Velikoga jezera. Kada se otapaјu sniјegovi i preliјe Јezero onda pada voda s Kozije poljane, čineći oko 40 m visok vodopad Skakavac (Skok) koji se ulijeva u Hrasnički potok. Dolina potoka Hrasnica je i glavna odvodna dolina nastala povlačenjem lednika sa planine prema istoku. Potok se ulijeva u Željeznicu kod sela Turovi, a odmah nakon ušća, tako osnažena Željeznica je u stijenama izdubila dno čineći tako prirodnu atrakciju: čuveni kotlovi na Željeznici.
Na sјeveroistoku imamo takođe mnoštvo izvora i manjih potoka, a treba istaći izvore Vratanjske riјeke ispod Bosanskog vratla i Gladovi potok, a svi zajedno se pridružuju Bistrici čiji tok polazi iz malene pećine u dnu stijena Siljevice. Dolina Bistrice je takođe odvodna lednička dolina, a oštre stijene Siljevice su nastale povlačenjem lednika prema istoku. Siljevice se nalaze između dolina Hrasničkog potoka i Bistrice. Počinju na sjeverozapadu kod vodopada Skok prateći isprva smjer potoka Hrasnice, a zatim se iznad vrha Kragujevac „lome“ i mijenjaju pravac prema jugu do vrela Bistrice. Nad grebenom Siljevice, iznad gustih šuma, izdiže se vrh Lupoč kao budni stražar i gospodar istočne Treskavice. Pogled sa Lupoča je zapanjujući, iza njega prelijepa dolina Spasovača sa Nikolinim stijenama. Da bih ovu ljepotu i vrelo Bistrice približio i ostalim zaljubljenicima planine, upustio sam se u „borbu“ sa minskim poljima, glasinama, tri šumska gazdinstva, dva entiteta, nepostojanjem jedinstvenog planinarskog saveza... Želja mi je bila da Lupoč otrgnem iz teritorijalnog ratnog poimanja i vratim ga tamo gdje pripada oduvijek i zauvijek, njegovoj Treskavici. Poslijeratno razgraničenje i svojatanje teritorije, praksa je pokazala, nažalost vodi ka nesmetanom uništavanju zajedničkog naslijeđa. Tako danas imamo devastirano i izbetonirano korito Željeznice, a nekad lijepi kanjon dodatno unakažen rogobatnim, nepotrebnim kamenolomom koji prijeti da postatane opasno klizište. U toku je i nepovratno, nerazumno uništavanje kanjona Bistrice. Helem, nakon više od 20 izlazaka i radova na terenu, uz pomoć prijatelja, staza Turovi-Čelina-vrelo Bistrice-Lupoč je dostupna od 2021. godine. Više o nastanku staze na https://planinarenje.ba/planinarske-ture/treskavica/1339-turovi-vrelo-bistrice-lupoc
Na Treskavici postoji cijela mreža markiranih staza koja daje mnoštvo kombinacija, kružnih tura i traversi preko planine. Do početnih tački se može doći u bilo koje doba godine. Od planinarskih objekata koji nude prenoćište, tu su dom na Sustavcu ispod Kožljena, Runolist kod Skoka i planinarska kuća na Velikom jezeru. Odskora je tu i bivak pod Đevigradom, a postoji i koliba na Kućarama pod Prohinim Smjetom. Osim markiranih planinarskih staza, postoje i dvije via ferate. Već spomenuta na Orlicu, pristup sa Dujmovskih brda. Druga je via ferata stijenom Siljevice koja počinje u blizini vodopada Skok, a završava traverzirenjem prema istoku.
Fotografije su iz vlastite arhive* nastale tokom niza godina, a toponime u tekstu možete naći na priloženoj mapi na kojoj su ucrtane sve moje prehodane ture, osim onih sa južne strane. Tu spadaju:
-Ječmeni do-Rupe-Kostovača- Kobiljača (nije markirano)
-Kuta-Kutski grad-Trojvrh (nije markirano)
-Gvozno polje- Treskač
*u vlastitoj arhivi su i fotografije razmjenjene nakon zajedničkih tura, ovaj put sam iskoristio nekoliko njih koje je napravio Žuga Nedžad