Donedavno apsolutno anonimna (dobro, ne baš apsolutno, neki su fanatici već odavno poznavali ovu biljku i fanatično se borili da biljčica izađe iz anonimnosti), Prenjska oštrica se odjednom našla u centru pozornosti. Kako, već nagađate.
Ukratko o biljčici.
Prvo, Prenjska oštrica (Oxytropis prenja) je endemična biljka, što znači: rijetka, cijenjena, ugrožena..., drugo: ovo je, zajedno sa Prenjskom kamenikom (Saxifraga prenja), jedna od dvije biljke u cijelom periodnom sistemu (neće bit periodni, ali jeste neki) koje imaju Prenj u svom nazivu. Nešto se ne sjećamo baš, ili nas nikad tome nisu učili, da li postoji još koja biljčica sa imenom neke od bosansko-hercegovačkih planina u svom latinskom nazivu (to bi Dr Keno ili Dr Toma mogli zanati) ali svi su izgledi da takvo što i ne postoji.
Treće... treće... Aha, biljčicu, ako ste toliko radoznali, možete naći samo na Prenju, Čvrsnici i Vranu ito, hm... na visinama izmedju 1900 do 2228m. Ko voli nek izvoli!
A sad malo o "deanonimiziranju" tj. kakvo se to čudo dogodilo pa su neki odjednom ekolški progledali.
Konkurencija je kao kritika, teško se podnosi ali vodi naprijed. Zahvaljujući rivalstvu (e hoću i ja svoju marku) za očekivati je bilo da ćemo vidjeti još koji endem na markama u izdanju neke nove PTT. I vidjeli smo! Što se tiče nas i ostatka svijeta, možemo biti zadovoljni jer pažnja koja se na taj način upućuje ugroženim biljnim i životinjskim vrstama na području BiH postaje značajna.
Još jedna stvar koja ide u prilog prirodoljupcima: ovo je izuzetan način da se propagiraju planine, posebno planine bogate rijetkim i endemičnim vrstama poput Prenja, Čvrsnice, Bjelašnice itd..) i skrene pažnja na potencijale koje posjeduju u tom smislu, a ne samo na potencijale izražene u kubicima endemične munike, prevedeno u KM (nije u kilometre).