Prvo, ukratko, oprema koju bih preporučio:
Lagane tene
Majica
Polartec
Lagane pantalone ili šorc, koji se brzo suši
Vreća za spavanje, što manja i lakša, ljetna
Camac dječiji gumeni, dimenzija cca 1,0 x 1,5 m
Jedno veslo
Prusike 5 do 10 m, radi vezanja čamca za ruksak
Jedna šerpa, po volji, srednjih dimenzija
Hrana za potrebne dane (najbolje pura, macaroni, suho voće, itd.) da je što lakše
Escajg
Kapa
Ruksak od 30 - 35 litara
Sve to treba da stane u taj mali ruksak, naravno još sve to dodatno zapakovano u velike najlon kese, da slučajno ne bi propustilo vodu. Armaflex ne treba nositi, jer je glomazan i smeta, a može se spavatii na šljunku ili na čamcu.
Navedene dimenzije čamca su optimalne, jer bi manji tonuo, a veći smetao tako da se ne bi na nekim mjestima moglo proći.
Obavezno ponijeti zakrpe za čamac u slučaju da se probuši.
Primus ne treba nositi, jer ima drva na svakom mjestu, tako da se može ložiti, samo treba ponijeti nekoliko upaljača, da jedan ne iznevjeri.
Kada se uđe u kanjon kod Tušilačkog. potoka, dalje samo nastaviti pješice niz rijeku Rakitnicu. Kod prvog jezerca napuhati čamac i preći jezero (20m), mada se može proći i pješke sa njegove desne strane ako je voda niska.
Nakon toga slijedi veliki pad rijeke Rakitnice po velikim kamenim blokovima.
Blokovima ići više desnom stranom. Dalje gaziti Rakitnicom i u jednom momentu sa desne strane naići ćete na livadu na kojoj se nalaze 3 kolibe od kojih je najnizvodnija najuslovnija i u kojoj se može prespavati. Međutim, malo je prljavo, pa ako imate još dana, treba nastaviti do prvog velikog tjesnaca (Buturovog prolaza) i tu negdje spavati na šljunku sa strane.
Drugi dan nastaviti nizvodno, kombinovano, pješice i čamcima gdje je to potrebno. Kroz Buturov prolaz vidjet ćete veličanstven prizor, okomite stijene po 200 m koje kao da rastu direktno iz vode. Po izlazu iz tjesnaca slijedi sunčaniji teren i širi dio Rakitnice, koji još malo vodi do velikog proširenja Kašića luke.
Poslije Kašića luke oko sat vremena nizvodno se nalazi Džehenem, također veći tjesnac.
Dalje se vidi izlaz na lijevu stranu, provući se oko 5m kroz vodu. To je kraj problema u Džehenemu. Mada ništa nije teško, može se steći drugačiji utisak kada se prvi put ide, neizvjesno je, voda huči, a nije pregledno.
Nekada ovog mosta u tom širem dijelu i nema jer ga voda odnese.
Tu je i mjesto za spavanje.
Oštro je tjesnac u Rakitnici koji je dobio ime po istoimenom vrhu koji rijeka obilazi. To je tjesnac koji se također prolazi ulazima s desne strane, gledajući nizvodno. U najnižim tačkama treba ulaziti u čamac i spuštati se dionicama po 20-ak metara.
Za većinu, tjesnac Oštro predstavlja najatraktivniji dio Rakitnice.
U Oštrom u jednom momentu dolazi do većeg pada Rakitnice, oko 10m, na kratkoj dionici i u desnoj krivini. Taj dio je prepriječen nekim stablima. Na tom mjestu treba se desno popeti po školjkastoj formaciji stijene, te priječiti stijenu nizvodno na visini od oko osam metara. Nakon mozda 30 m priječenja sići ponovo u Rakitnicu. Opet u čamac! Ovo je takđe predivan doživljaj.
Odatle opet kombinovano, pješice i čamcem skroz do zadnjeg mosta u Rakitnici. Tu je kraj. Treba izaći iz Rakitnice, preći na lijevu obalu i stazom se penjati nekih 25 minuta uz brdo, prema selu Kašići. Od sela spuštati se prema Neretvi do drvenog mosta (Op. Z-2000: viseći most, žičara). Preći most i izaći na cestu Glavatičevo - Boračko jezero.
Svi bitni detalji su ovdje, a onih sitnih, kojih je na pretek, se ni ne sjećam. Prošao sam cio kanjon prvi put ljeta 2002 godine zajedno sa Sejom Muhićem i Boxonom, a drugi put ljeta 2004 sa Redžom Grabusom i Cunetom.
Pogledajte takođe:
Malo drugačija Rakitnica
Reality show Rakitnica
U dolinama se ogledaju planine
NP "Rakitnica" - No comment
Cirkus dolazi u grad
Kanjon Rakitnice