Elbrus (rus. Эльбру́с, kar-bal. Минги тау) najviši je vrh Kavkaza i Evrope s visinom od 5642 m. To je neaktivni vulkan u zapadnom dijelu Kavkaskog gorja, u blizini rusko-gruzijske granice. Iako postoje različita mišljenja o tome kako je Kavkaz podijeljen između Evrope i Azije, mnogi se izvori slažu da je Elbrus najviša planina cijele Evrope ili najviša u zapadnoj Aziji (za tek 32 m viša od još jednog vulkana, Damavanda u Iranu).
Ime Elbrus jeste metateza od imena Alborz, koje je izvedeno od imena Hara Berezaiti, legendarne planine iz perzijske mitologije. Nalazi se 20 km sjeverno od glavnog lanca Velikog Kavkaza i 65 km južno-jugoistočno od ruskog grada Kislovodska. Njegova trajna ledena kapa snabdijeva 22 lednika, koji zauzvrat snabdijevaju rijeke Baksan, Kuban i Malku. Elbrus leži na području s aktivnim tektonskim kretanjima i povezan je s rasjedom. Ležišta magme nalaze se duboko ispod ovog uspavanog vulkana.
Elbrus ima dva vrha: istočni i zapadni. Zapadni vrh je i najviši, odnosno 5642 metra (18.513 stopa), dok je istočni nekoliko metara niži, tj. 5.621 metar (18.442 stopa). Iako tehnički uspon na vrh nije prezahtjevan, Elbrus je jedna od najsmrtonosnijih svjetskih planina. Na Elbrusu je 2004. godine poginulo 48 penjača.
Uspon