Polazna tačka: PD Pogorelica
Završna tačka: Zečja glava
Upute za dolazak do polazne tačke: Ukoliko putujete iz Sarajeva idite na Zapadni izlaz iz grada, pa zatim putem M5 prema Kiseljaku i Fojnici. Par kilometara prije Fojnice skrećete lijevi (južno) prema selu Bakovići. Vozite ravno do sela Dusina gdje se odvajate lijevo na makadamski put kojim vozite još 4km prema vašoj polaznoj tački PD Pogorelica.
Opšte upute: Proći ispod doma i slijediti markiranu stazu kaja vodi u pravcu sjeverozapada. Treba biti pažljiv na mnogobrojnim raskrsnicama šumskih puteva ali staza je markirana cijelom svojom dužinom tako da orjentacija nije problem. U povratku nismo koristili istu stazu nego smo se spustili livadom na istok, a onda na njenom kraju pored česme na jug šumskim putem dok se nismo uključili na stazu kojmom smo došli
Oprema: Standardna planinarska oprema prilagođena vremenskim uslovima.
Sigurnosne informacije: Staza nije tehnički zahtjevna i nema opasnosti od mina.
Tehnička zahtjevnost ture: | Kondiciona zahtjevnost ture: |
Polazna tačka: Uloško jezero
Završna tačka: Zimomor
Upute za dolazak do polazne tačke:
Do planine Crvanj se može doći iz pravca Uloško (Crvanjsko) jezero - vrh Zimomor. Put do Uloškog jezera vodi relacijom Sarajevo - Trnovo - Kalinovik - Ulog - Uloško jezero. Put od Kalinovika prema Gacku je makadam tako da dolazak do samog skretanja za Uloško jezero traje puno duže. Također i zadnjih 6 km puta, kada se skrene prema jezeru je makadam te je u jako lošem stanju i treba više od pola sata da se pređe.
Opšte upute: Prvi dio puta je staza koja vodi kroz šumu. U početku je put markiran, a onda markacija prestaje. Nakon više od sat vremena hodanja potrebno je provući se kroz "gustiš" tj. kroz stabla debljine ruke, udaljena manje od pola metra jedno od drugog isprepletena granjem. Potrebno je proći 600-700 metara puta, skoro sat vremena, da bi izašli na čistinu, koja vodi prema vrhu Zimomor, kod jednog izbetoniranog bunara za vodu. Put preko čistine je nezgodan jer je pun malih brežuljaka i vrtača koje otežavaju hodanje i produžavaju vrijeme koje potrebno da se dođe do podnožja samog vrha.
Posljednji uspon nije nimalo kratak ni lagan, ali pogled sa vrha od Nevesinjskog polja, pa sve do Prenja je očaravajući. U povratku se nalazi markacija, koja vodi desno od gore opisane staze. Ovaj dio puta je puno ugodniji za hodati, bez brežuljaka i vrtača. Poslije nekog vremena, markacija pokazuje put za desno. Ukoliko ne slijedite markaciju malo ranije može se spustiti u jednu dolinu i na taj način skratiti put za oko 200 metara i brže stići do ulaska u "gustiš". Nakon toga potrebno je oko tri sata hodanja kroz šumu.
Oprema: Standardna planinarska oprema prilagođena vremenskim uslovima.
Sigurnosne informacije: Staza nije tehnički zahtjevna i nema opasnosti od mina. Orjentacijski je prilično zahtjevna.
Tehnička zahtjevnost ture: | Kondiciona zahtjevnost ture: |
Polazna tačka: Diva Grabovica
Završna tačka: Planinska kuća na Tisama
Upute za dolazak do polazne tačke: Izači iz Sarajeva na zapadni izlaz i putem M17 voziti sve do Jablanice.Proći Jablanicu prema Mostaru i poslije mosta Begića i Begovića skrenuti desno preko Neretve i makadamskim putem voziti do Dive Grabovice. Na kraju puta se nalazi veliko proširenje (parking).
Opšte upute: Sa parkinga krenuti na zapad, markiranom stazom koja ide paralelno sa putem u kamenolom. Poslije kamenoloma odvojiti se lijevo,iputem kruz šumu popeti se do bivka Žiško. Iznad Bivka je raskrsnica koja vodi lijevo na ferratu u Velikom kuku, a vi idete desno na ferratu Zli potok. Poslije sajle ide oštri uspon u serpentinama sve do doma Tise. Od Tisa, proći iznad stare konjušnice i spustiti se preko laviništa na put koji preko Žlijeba vodi na Strmenicu. Ići desno (istočno), nizbrdo sve do kuće na Žlijebu. Od kuće grebenom na jug do vidikovca, a zatim se vratiti do kuće i nastaviti putem nizbrdo sve do Dive Grabovice.
Oprema: Kaciga, alpinistički pojas i ferata komplet (može i prusika sa dva karabinera). Standardna planinarska oprema.
Sigurnosne informacije: Kondiciono i tehnički zahtjevna tura. Prilikom penjanja Via ferrate obavezno je korištenje zaštitne opreme: kaciga, alpinistički pojas i ferata komplet (može i prusika sa dva karabinera). Nema opasnosti od mina.
Tehnička zahtjevnost ture: | Kondiciona zahtjevnost ture: |
Polazna tačka: Bogodol
Završna tačka: Velika Vlajna
Upute za dolazak do polazne tačke: Izaći iz Sarajeva na zapad putem M17 i voziti sve do Mostara. Iz centra Mostara na istok kroz naselje Cim, zatim putem prema selima Sovići i Goranci. U Gorancima skrenuti lijevo prema Bogodolu.
Opšte upute: Mi nismo krenuli markiranom stazom nego otprilike 1 km istočno. Krenete uzbrdo na sjever putem. Orjentacija je prilično jednostavna jer nema ni šume ni kleke. Poslije nekoliko km izađete na markiranu stazu koja vodi od pl. kuće u Bogodolu. Ići tom stazom do raskršća Dolovi, a onda preko lokve Gondžuše na vrh Velika Vlajna. Povratak je istim putem.
Oprema: Standardna planinarska oprema prilagođena vremenskim uslovima.
Sigurnosne informacije: Staza nije tehnički zahtjevna i nema opasnosti od mina.
Tehnička zahtjevnost ture: | Kondiciona zahtjevnost ture: |
Polazna tačka: Hotel Termag
Završna tačka: Ogorjelica
Upute za dolazak do polazne tačke: Izači iz grada na istok, putem M5 i voziti sve do Pala. U Palama skrenuti desno na put za Jahorinu i voziti sve do hotela Termag.
Opšte upute: Od Termaga se spustiti na skijašku stazu i krenuti uzbrdo sve do vojne karaule. Kada izađete na put krenuti na jugoistok sve do vrha Ogorjelica. Vratiti se možete istim putem ili niz stazu do Rajske doline i cestom nazad do hotela Termag
Oprema: Standardna planinarska oprema prilagođena vremenskim uslovima.
Sigurnosne informacije: Staza nije tehnički zahtjevna i na ovom dijelu Jahorinskog kleka nema opasnosti od mina.
Tehnička zahtjevnost ture: | Kondiciona zahtjevnost ture: |
Polazna tačka: Konjička Bijela
Završna tačka: Zelena glava
Upute za dolazak do polazne tačke: Izači iz Sarajeva na zapad putem M17 i voziti sve do Konjica. Na prvom semaforu skrenuti lijevo,zatim preko mosta i uputiti se prema Boračkom jezeru. Kada se put odvoji od Neretve na desnu stranu voziti sve do velike lijeve okuke kod crkve. Tu sići sa puta i ići sve do pilane.
Opšte upute: Krenuti makadamskim putem u pravcu juga. Na tom mjestu se desno odvaja put koji viodi prema Tisovici. Idete lijevo, kroz Rakov laz, zatim se ponovo odvajate na lijevu stranu markiranom stazom koja vodi kroz šumu, uzbrdo, preko Skoka, ispod Osobca sve do kućice na Jezercu. Izvor se nalazi stotinjak metara od kućice. Od Jezerca krenuti na jugozapad, proči ispod Kopilica a ondana zapad svedo sedla između Otiša i Zelene glave. Sam uspon na Zelenu glavu je osiguran čeličnom sajlom. Povratak je istim putem
Oprema: Standardna planinarska oprema prilagođena vremenskim uslovima.
Sigurnosne informacije: Staza je kondiciono zahtjevna, treba biti pažljiv prilikom završnog uspona na Zelenu glavu. Nema opasnosti od mina
Tehnička zahtjevnost ture: | Kondiciona zahtjevnost ture: |
Polazna tačka: Mostarska Bijela
Završna tačka: Lupoglav
Upute za dolazak do polazne tačke: Izači iz Sarajeva na zapad putem M17 i voziti preko Konjica i Jablanice prema Mostaru. Kada prođete skretanje za Drežnicu voziti još 7 km i prije mosta skrenuti lijevo u kanjon Bijele. Voziti makadamom sve do male brane na Bijeloj i tu parkirati auto
Opšte upute: Od brane krenuti makadamskim putem koji vodi uz Bijelu prema sjeveru. Preči preko Bijele i markiranom stazom krenuti prema Grabovčićima. Od Grabovčića kroz bukovu šumu proči sa zapadne strane Ovče sve do Barnog dola. Proći kroz dio obrasto klekom, te uz sipar izači na Sedlo između Vidine kape i Lupoglava. Sa sedla krenuti malo prema zapadu, a onda sa južne strane se popeti na vrh.
Povratak je istim putem
Oprema: Standardna planinarska oprema prilagođena vremenskim uslovima.
Sigurnosne informacije: Staza je kondiciono zahtjevna, treba biti pažljiv prilikom završnog uspona uz sipar na vrh Lupoglava. Nema opasnosti od mina. Ponjeti dovoljno vode jer na ovom području nema izvora
Tehnička zahtjevnost ture: | Kondiciona zahtjevnost ture: |