Planinarski štapovi

Planinarski štapovi

Planinarski štapovi su nalik na skijaške s tim da su ovi teleskopskog tipa tako da ih možete prilagoditi svojoj visini i terenu po kojem planinarite.

Postoje mnoge mane i prednosti korištenja  planinarskoih štapova. Kada planinarite sa štapovima znatno olakšavate posao nogama, tako da se opterećenje podjednako prenosi i na ruke i na noge. Lakše savladavate uzbrdice kada se možete oduprijeti i rukama. Da bi planinarski štapovi mogli da vam pomognu morate znati kako ih koristiti u protivnom oni će vas samo umarati. Za teže i duže ture preporučuju se štapovi jer će vam znatno olakšati posao. Ne morate odvajati novac za prave planinarske štapove nego možete uzeti obični drveni štap koji nađete na putu, ali vam on neće garantovati lahkoću rukovanja kao sa pravim štapom.

Ovo su neke prednosti planinarskih štapova :

  • dodato olakšavanje kada se penjete ili silazite
  • veći domet, ako želite nešto dohvatiti
  • zaštita od zmija
  • može poslužiti kao kolac za šator
  • možete se nasloniti
  • ako vam više ne treba jednostavno ga sklopite i zakačite za ruksak
  • signal za pomoć
  • služi za ispitivanje terena, ako hodate kroz vodu ili blato

Planinarski štapovi su stvar koja je vrlo korisna zato kada ih budete kupovali izaberte one sa dobrom ručkom jer ćete je čuvati čitav dan tako da mora biti udobna. Neka budu čvrsti da mogu izdržati težinu veću od vaše.

Postoje razne vrste planinarskih štapova, ali ćemo izdvjiti one sa ANTI-SHOCK sistemom koji ublažuju udarce. Pored ovih možete pronaći razne vrste štapova sa kompasima ili lampama na sebi. Svaki dobar planinarski štap na svom kraju ima dio koji služi za kada se planinari po snijegu. Taj okrugli dio pruža otpor snijegu tako da vam štapovi ne propadaju kroz snijeg.

Kada planinarite sa štapovima koristite trakice za zglob koje vam mnogo pomažu. Ako se umorite sobodno opstite ruke a štapovi vam neće ispasti. Ako idete uzbrdo onda trebate smanjiti dužinu štapa, a ako idete nizbrdo onda bi je trebali povećati.

Nekima je nezamislivo hodati sa štapovima jer misle da će im samo smetati međutim kada probaju shvate da nije tako teško i onda postanu neizostavni dio njihove planinarske opreme. 

Podešavanje dužine štapova


Ako imate štapove kojima je moguće podesiti dužinu važno je to uraditi pravilno jer nepravilno podešena dužina može stvoriti bolove u rukama, leđima i vratu. 

Za standardno kretanje prilagodite dužinu tako da kada držite štap vrhom na zemlji blizu stopala, ruka bude savijena u laktu pod uglom od 90 stepeni. Ovo će biti prava dužina za veći dio vašeg pješačenja.

Ako imate štapove iz tri dijela, korisno je postaviti gornje podešavanje tako da je u sredini raspona podešavanja, a zatim podesiti donje na dužinu koja postavlja ruku pod pravilan ugao. Ako trebate napraviti prilagodbe tijekom pješačenja, možete koristiti samo gornju prilagodbu za fino podešavanje dužine.

Danas mnogi štapovi imaju duple ručke kojima možete kompenzirati dužinu na kraćim uzbrdicama ili nizbrdicama. 

Međutim za duge uzbrdice, trebate skratiti svaki štap za otprilike 5–10 cm da biste dobili bolji oslonac. Što su strmiji nagibi, to više skraćujete štapove. Oni vam trebaju pomoći u kretanju uzbrdo, a da ne uzrokuju naprezanje ili umor u ramenima, koja nikada ne bi trebala biti u neprirodnom, podignutom položaju. Ako je to slučaj, morate još više skratiti štapove.

Za duge nizbrdice, pokušajte produžiti svaki štap za oko 5–10 cm od dužine koju ste podesili za kretanje po ravnom terenu. To će vaše tijelo održati uspravnijim i imaćete bolju ravnotežu.

Ukoliko dužom dionicom priječite strmine po potrebi jedan štap možete skratiti, a drugi produžiti.