Iza polarnog kruga - Kebnekaise

Lemilic sa prikolic, u zemlji Laponaca, stotine kilometara iza polarnog kruga, gdje sunce ljeti ne zalazi. Šljem je tu zbog sudara sa moskitosima.

Lemi je bio u izvidnici u zoni 2000m u zemlji Laponaca, stotine kilometara iza polarnog kruga. Bude li fino, eto nas svih na Kebnekaise (2111m), najviši vrh kraljevine Švedske. Lemi, drž' se...

Dragi moji zonzoni!
Evo da vam se i ja javim sa jednim prilogom. Zovem se Lemi i nalazim se u Švedskoj. Bavim se i dalje
alpinizmom i planinarenjem. Što se tiče posla radim isti kao i u Bosni - metaloglodač.
Evo, prvo kratko o švedskim planinama. Smatraju se jednim od najstarijih na svijetu. Lanac planina se prostire uglavnom uz švedsko-norvešku granicu. Većim dijelom su sve to nacionalni parkovi. To ne znači da je zabranjeno kampovanje. Naprotiv! Možete podići logor ili bivak bilo gdje. Svuda ima pitke vode tako da je najbolje obijesiti šolju za vodu na ruksak, na dohvat ruke. I ja sam koristio dosta šator i mogu vam reći da je najbolje.

Nezaobilazni Fjel Reven šator, made in Scandinavia (Fjel = skandinavske alpe, reven = lisica) , pomaže da se čovjek uklopi u ambijent, tako da se ne osjeća kao "Stranger in the polar summer night". Kontaš? Obje fotke: Lemi

Živim sjevernije u Švedskoj, u gradu Luleo. Više puta sam išao na Kebnekaise, najviši vrh Švedske.
Najbolja veza je vozom iz Stokholma preko Lulea do Kirune, rudarskog grada daleko na sjeveru. Od Kirune do sela Nik... k... ...aloukta je 60 km. Vozite se autobusom koji ide u oba smijera nekoliko puta na dan.
Ako ste sa autom onda ga možete ostaviti na obližnjem parkingu i platiti parking u hotelu. Nije skupo a auta se čuvaju.

Laponka u tradicionalnoj narodnoj nošnji (manje više, ko zna kakve gaće ima na sebi) A tek kiosk - "legenda". Smijite se, smijite... ne znate kako miriše irvasovina sa ovog... "čuda".

Pet kilometara hoda je do poznate Lap-kote.Tu se možete osvježiti i u Lap Donaldsu pojesti poznati "renburgare", hamburger od irvasa ( "danalds" ima prvo "a" sa kružićem iznad, koje se čita kao "o". Time su Laponci doskočili Mc Donaldsu i "digli" mu ime). Postoje kućice za prenoćiti i dobra kafa za oporavak. Sve to drže poznati laponci braća Sari iz plemena Sari. Oni su ujedno meteorolozi i odatle izvještavaju cijelu Švedsku. Mjesto Nikkalo... ukta je inače poznato kao najhladnije mijesto u Švedskoj. U februaru se temperatura bila spustila ispod minus 40 stepeni.

Mada je Švedska u principu "srem-banat-i-bačka", na sjeveru ima predjela koja su leglo uvozne kaubojštine, traperštine, indijanštine, eskimštine... Ama, prava mješavina Amerike, Kanade i Aljaske sa švedskim... Šta je švedsko ovdje?

Od Nikkaloukta put ide dalje dobro markiranom stazom pokraj obližnjeg jezera. Možete, ako želite, ušparati malo u vremenu, a izgubiti u novcu, preći 6 km sa brodom koji ide svakih sat vremena preko jezera Ladtjojaure (jaure = jezero na laponskom).
Inače markacija ide uporedo sa jezerom tako da ga vidite cijelo vrijeme. Do Kebnekaise Fjellstation  ostaje vam 4km, kada napustite jezero. Prije doma ćete preći preko jedne riječice koja je premoštena žičanim mostom. (Ko se usudi preći most, može se popet i na vrh). Svuda sa strane možete vidjeti šatore jer sama konfiguracija terena omogućava izvrsno kampovanje.

Fjaellstation Kebnekaise (jeb... helikopteri i planinari na baterije). Ljeto je ovdje kratko poput "zamaha krila moskitosa" (indijanska, ali paše pravo). Kad ovdje pritisne zima, kosti pucaju

Planinarski dom stoji na jednom uzvišenju između obližnjih vrhova. Moderni planinari prelaze put od Nik... kaloukta do doma sa helikopterom. To me je upočetku nerviralo ali šta je, tu je, raja (tj. moderni planinari) imaju love. Ako ste rezervisali mjesto u domu, a to morate na vrijeme, onda će vam ljubazni domaćini obijasniti gdje vam je soba i o pravilima ponašanja. Kao normalno ne hoda se u cipelama u domu.
Cijeli kompleks je sastavljen od starog dijela i novog koji je dograđen prije dvadeset godina. Postoje i vikendice i par stanova za iznajmljivanje. U jednom dijelu su prostorije za one koji rade na domu, a ima ih više. Možete, ako kampujete, kupiti "servicekort" (karticu) za 50 kruna, cca 5 eura. Tada koristite kuhinju u depadansu, tuš i saunu (to ne propustite, čak i ako kampujete van doma).

Švedski sto u privatnom aranžmanu (švedski zato što je u švedskoj, a ne zato što možeš jesti koliko hoćeš). Možda ćete i pogoditi šta su one male plave bobe u poklopcu, ali šta se kuha na primusu - nikad.

Za one koji vole organizovani uspon na Kebnekaise postoje vodiči. Sva oprema se može iznajmiti, od cipela, ruksaka, jakni i ostalog. Naravno, sve se plaća. Najbolje je, ako to mislite, uzeti cijeli pansion. Klopa u restoranu je izvrsna (švedski sto, naravno, pošto je u Švedskoj, ha, ha...).
Od doma put vodi dalje dolinom sa malim usponom sa desne strane. Prolazite kraj jedne stijene gdje se obučavaju tečajci u penjanju.

Primjenjena matematika: 1000 m ovdje jest jednako 2500 m u alpama. Računaj! Glečer u podnožju masiva Kebnekaise

Napuštate dolinu i počinje ozbiljan uspon. Dobro je imati štapove ili cepin. Poslije nekoliko sati dolazite ispod jednog masiva koji je impozantan. U donjem dijelu je glečer, a ima ih dosta u masivu Kebnekaise. Tu je dobro mijesto za kampovanje. Dalje put vodi preko jednog potoka koji zna nabujati tako da čini probleme prilikom prelaska. Uspon, koji vodi prema jednom sedlu, sastoji se većim dijelom od gromada stijena i prilično strmih sniježnih krpa.

"Rezervni" vrh na putu ka glavnom. Jedan kamičak jeste jedan planinar, jedna želja, jedna nada... Želje i nade su vjerovatno sretno se popeti i vratiti sa "glavnog" vrha. Šta bi drugo moglo bit osim... A, ne.. ne...!

Slijedi uspon do jednog vrha na kojem se nalaze mnogi mali spomenici, naslagano kamenje koje su uradili planinari. Sa tog vrha se vidi vrh Švedske na suprotnoj strani doline, kroz koju vodi strm silaz, pa opet uspon. Ispod samog vrha Kebnekaise, na nekih dvadesetak minuta, ima bivak, dosta zapušten. Tu se raja odmara i oni koji nisu pravi ljubitelji prirode su učinili samo sklonište smetljištem.
Idemo dalje prema vrhu koji je sačinjen od samoga leda i snijega. Preporučuje se pazljivo penjanje. Ako imate sreću uradit ćete koju dobru fotografiju pošto se vrijeme često mijenja na samom vrhu.

Vrh Kebnekaise (2111 m) je elegantna sniježno-ledena kupa koja se smanjuje zahvaljujući "klimatolozima", onima koju su izmislili globalno zagrijavanje. Za sada je šiljak na slici glavni vrh, ali su sve prilike da će ovaj vrh sa koga je slikano uskoro biti glavni.

Pogled puca preko masiva Kebnekaise sa puno glečera i sniježnih vrhova. Norveška nije daleko tako da, kada je vedro, možete, što Švedi kažu, vidjeti deseti dio zemlje (Švedske, bezbeli).
Nazad pažljivo jer koncetracija popušta. Sam uspon traje 10 sati od doma. Kada se vratite nazad u dom možete pogledati projekcije dia-filmova sa dnevnih tura.
Dragi moji, za sada toliko od mene i do daljnjeg javljanja VOZDRA.

Mile Budimir Lemi (lijevo) na vrhu Kebnekaise, 2111 metara visoko i najmanje 4000 kilometara daleko.

PS: Ako ste radoznali kako izgleda ljetna "polarna noć", kakav ukus ima "renburgare", ako vas interesuje narodna nošnja Laponki, ako biste probali švedski sto u Švedskoj ili možda saunu iza "polar circle", kao i da li se smijete popeti na vrh kraljevine Švedske, Kebnekaise i možete li izdržati na nogama "udar" moskitosa, moja adrese je mille.b@ktv.nu