Ama, nek padaju ćuskije

Zahvaljujući Internetu ništa više nije tako daleko, pa ni Kanada, zemlja turnog i heli-skijanja. Hajde da "virtuelno" obiđemo dio toga kako bismo stekli bolji osjećaj kako kod nas stoje stvari, a usput osjetili malo one egzotike (ne više toliko) udaljenih prostora

Da izoštrimo sprave za navigaciju: Kanada, zapadna obala, Vankuver. Odatle sjeverno ka Squamish-u (kako se izgovara, to samo indijanci znaju, dok ih ne uganjamo sve vam je oprošteno).
Poslije Squamačka?!?!! ulazi se u raj na zemlji, konkretnije Garibaldi nacionalni park (zelena površina na mapi). S nadom da ćemo uspjeti "virtuelno" doživjeti ono što doživljava ova usamljena dušice na slici gore, nabacujemo turne skije i opremu i slijedimo Zoku, našeg navigatora.
- Squamish je indijanski termin. To je ime čuvenog poglavice iz tog područja. Pleme se zove Squamish nation. On je bio vodja. Čita se Skuamiš - morao je pojasniti Zoka jer su indijaci izumrli.
- Haug!

- Da bih vam dočarao kako to područje izgleda kada je lijepo vrijeme, evo jedne slike Paul grebena (Paul ridge). Slika pripada jednom od zaljubljenika područja. Nadam se da mi neće zamjeriti što je šaljem u Zone-2000, kaže Zoka.
Paul Ridge je cilj većine turnih skijaša, pa, evo, i nas "virtuelnih". Ako bismo nastavili dalje stigli bismo na Elfin lake, predivno jezero gdje vrijede specijalna pravila: No Pets - No Glass - No Alcohol (inače bi završilo kao Boračko, Prokoško i da dalje ne nabrajamo), no...
- Ukoliko bude lijepih dana na proljeće, obećavam reportažu sa gornjeg područja i slike kuće na Elfin jezeru.
Paul ridge je cilj ne samo većine skijaša, nego i planinara sa krpljama. Njih zovu "snowshoers" i 90% svih posjetilaca područja i objekata su oni.

Sve obećava avanturu, sniježne pahulje obaraju s nogu i prijete zatrpavanjem i kuće i tragova. Ali kad može Zoka, možemo i mi, nećemo valjda odustati sad kad smo već "virtuelno" dogurali dovde, do kućice Red Heater u blizini Paul ridge.
- Kuća ponekad bude skroz zatrpana. Prošlo proljeće smo bili ovdje i snijeg je bio jako visok. Bio je divan, sunčan dan, komentariše Zoka.
- Hm, divan sunčan dan...
Ova kućica, Red Heater cabine, je inače zimsko sklonište gdje u slučaju gužve vrijedi: Ko prvi djevojci, njegova djevojka! Dobro, gazimo dalje!

Na Paul ridge, priprema za spust u dolinu. Ako već od onog ambijenta i vidika koje smo očekivali nema ništa, dajemo se na mentalnu vizuelizaciju ove kanadske zime, oluje, vjetra u jelama, snijega u očima, iskri u prstima i obrazima...
- Snijeg je bio dubok, mokar i težak. Vrijeme se naglo pogoršavalo i imali smo vremena samo za jedan spust. Od grebena smo skijali direktno na parking. Ja sam odmah skijao bolje čim sam se izvukao iz dubokog snijega. Treba dosta iskustva da se nauči uživati u ovakvim sniježnim uslovima.

Ali, vratimo se malo unazad da bismo bolje ocijenili karakter ture. Parking na ulazu u park:
- Kad smo došli do ulaza u nacionalni park, padala je jaka kiša, kaže Zoka, ali to nas nije uznemiravalo. Ovdje, ako hoćeš u planinu bolje nemoj čekati da bude lijep dan. Spremi se i idi. Nema druge! Zanimljivo je da nam je oprema u rancu ista u januaru i u julu. Nema ljetnje i zimske liste za stvari. Imaš samo jednu, univerzalnu. Razlika je samo u količini opreme: da li ideš na jedan, dva ili više dana.

A tek rendžerice..!
- Usput smo sreli rendžera koji nas je ljubazno ispitao o opremi koju nosimo, napomenuo vremensku prognozu za taj dan i ponudio pomoć ako je trebamo, nastavlja Zoka. Rendžeri su istovremeno čuvari, spasioci i ljudi na koje možeš da se osloniš u svako doba. Oni su zaduženi da prikupljaju novac za korištenje parkinga i kuća u Parkovima British Columbije.
- I mi bismo se rado oslonili na ovog rendžera, eto kakvi smo...
- Ovo nije rendžer već moja prijateljica Lesli, ispravlja Zoka u novom pismu. Renžer je onaj momčina što su ga oborile pahuljice ispred kuće.
- Ah, taj..!

- Ulaz u park ima mapu područja, upozorenje o medvjedima, boks za novac za parking i tablu sa obavještenjima o vremenu, izgubljenim stvarima itd., veli Zoka i potkrijepljuje slikom.
Ama, lako ćemo mi sa medvjedima, nego kako će rendžer razlikovati moje pare u boksu od drugih kako bi znao da sam platio parking... Hm!
- U jednom malom sandučetu imaš koverte, ubaciš 3 $ u kovertu, zalijepiš i otkineš dio papira sa brojem. Ubaciš kovertu u veliko sanduče, a svoj dio papira staviš u kola, ispred volana, da se vidi broj. Vrlo jednostavno!
- Vidimo, kod nas bi nestalo veliko sanduče, ali to je druga priča.

Kao baza za turno-smučarske aktivitete u ovoj zoni služi pomenuta kućica Red Heater (slika). Interesovao nas je karakter i funkcija ovakvih objekata ovdje.
- Kuća je omiljeno mjesto za ručak, i kratki odmor, kada se ide na jednodnevno ili višednevno skijanje na greben Paul ridge ili dalje do veće planinarske kuće na Elfin jezeru. Zamišljena je kao sklonište. Može da prihvati 8 osoba ali se u stvari koristi samo u ekstremnim situacijama. Nema kreveta ali peć na drva, vanjski WC i plinski šporet su obezbijeđeni. Ljeti se može kampovati kraj kuće, ili spavati unutra, za 5 dolara po osobi za noć.
Platforme za šatore su locirane 100m od skloništa, da bi se zaštitila vegetacija alpske doline. Interesantno je da se u mnogim kampovima prave platforme od dasaka za šatore. Tako je šator podignut od zemlje za 10-tak cm. To je dobra ideja, posebno kada pada jaka kiša.

Fino! Nekoliko interesantnih stvari koje nam daju podsticaj na razmišljanja i poređenja... Hvala Zoka i do skore nove "virtuelne" ture po BC.

Slika: Zoran i Ryss ispred kuće Red Heater.