Fabričke postavke novog gps uređaj u principu zadovoljavaju potrebe prosječnog planinara, ipak savjetovao bi da izvršite neke provjere:
- Provjerite da li je koordinatni sistem u uređaju WGS84
- Provjerite mjerne jedinice i ako več nisu prebacite ih na metričke (km, s...)
- Način snimanja tracka može biti vremenski interval, distanca ili automatski. Za planinarenje se najbolje pokazao distanca npr. 20m. Track bude detaljan, ali bez nepotrebnih tačaka ako recimo imate pauzu od sat vremena
Poslije ovog osnovnog podešavanja spremni ste sa snimanje vašeg prvog tracka. Probajte slijediti ovih nekoliko savjeta
- Kada dođete na polaznu tačku upalite GPS i sačekajte da uhvati signal. Obavezno obrišite trenutni (Current) track da bi novi počeo od nule i da se resetuje trip kompjuter. U protivnom će vam novi track biti spojen sa zadnjim koji ste snimili i nećete dobijati ispravne vrijednosti.
- Za vrijeme kretanja ozanačavajte waypoint-ima sve bitne tačke (raskršća, izvore, skloništa...), jer će to sigurno kasnije koristiti i vama i osobama koje dobiju vaš track.
- Po završetku ture obavezno snimite track
Obrada, čišćenje i arhiviranje tracka
Kada poslije ture učitate track u Base camp potrebno je uraditi nekoliko sitnica:
- Ukoliko je GPS gubio signal i imate nekih večih oscilacija treba pobrisati te tačke
- Smanjite broj tački u tracku na ne više od 300 opcijom filter track
- Popravite visinski profil tracka opcijom Set track to map elevation
- Dotjerajte waypointe, upišite njihova puna imena
- Trackove možete arhivirati na način da napravite foldere sa nazivima planina, tako da uvijek imate sve sortirano i da možete brzo pronači ono što vam treba
Trackove dijelite sa drugima. Nemojte ih ljubomorno čuvati, jer tek kad i drugi imaju neku korist od njih vaš posao dobije veču vrijednost. Kao što smo več spomenuli na našoj stranici na ovom linku http://planinarenje.ba/gps-tracks možete preuzeti oko 400 sigurnih i provjerenih trackova. Postante dio ove zajednice i podjelite sa nama svoja dostignuća.