Postoji mnogo načina da se zapali vatra. Neki od njih su prilično primitivni i možete ih vidjeti u emisijama koje govore o preživljavanju.
Puno jednostavnije je predviditi te situacije i u osnovnoj planinarskoj opremi imati šibicu ili upaljač. Čak je poželjno u nekoj kesici li kutijici imati i materijal za kresivo koji će vam olakšati paljenje vatre ako je vani mokro. Osnovno je pobrinuti se da su šibica i kresivo na suhom i zaštičeni od vlage, tako da se na njih možete pouzdati.
Ukoliko bi se desilo da slučajno upadnete u vodu i da brzo trebate zapaliti vatru kojom će te se ugrijati i osušiti morate imati suhe šibice. Iz tog razloga ih je dobro čuvati u nepromočivoj plastičnoj vrečici.
Paljenje vatre šibicom je prilično jednostavno, ali ukoliko ste nespretni može vam zadati veliku glavobolju. Probajte slijediti ovih par savjeta:
- Zapaljenu šibicu uvijek stavljajte pod kresivo, nikad iznad.
- Šibicu nikad ne bacajte na kresivo, jer će se ugasiti. Pažljivo je prinesite i stavite ispod.
- Pazite na smjer vjetra, treba plamen nositi prema kresivu.
- Ukoliko je vjetar jak, pokušajte tijelom ili dlanom zakloniti vašu vatru, u protivnom će vam ugasiti šibicu.
- Kada izvadite jednu šibicu pažljivo zatvorite kutiju da vam se ostale ne bi rasule i pokvasile.
- Upaljenu šibicu uvijek držite blago nagetu prema dole, tako da se plamen lakše širi njenom dužinom
Pred šibica, koje su stvarno jeftine i praktične možete još koristiti:
Upaljač - Upaljači sa tekućim gorivom su brzi i jednostavni, ali istovremeno opasni i nepouzdani. Na velikim vrućinama može doći do eksplozije jeftinih plastičnih upaljača, a često se desi da gorivo plin izlapi od stajanja. Zippo upaljači su nešto pouzdaniji i dobro podnose vjetar. Međutim mora se paziti da benzin da ne izlapi, jer su onda praktično neupotrebljivi
Kremen - Služi sa stvaranje iskre kojom možemo upaliti kresivo. Ovaj metod se koristi već vjekovima. Danas se umjesto kremena često koristi magnezijum koji takođe daje dobru iskru. U prodavnicama se mogu naći setovi od magnezijuma za paljenje vatre
Trenje - Primitivno paljenje vatre trenjem, sa dva štapića možda u početku izgleda zabavno, ali vjerujte da je izuzetno teško i naporno. Najveći problem ovdje vam može biti vlaga ili smola. Trenjem se može postići temperatura do 800°C i na taj način se stvori žar kojom zapalimo kresivo. Trenje možemo stvoriti na više načina. Možemo okrugli štap uzeti između dlanova, njegov vrh postaviti na drvenu podlogu i trljati dlanovima dok se ne pojavi žar na sastavu dva drveta. Umjesto dlanova drvo se može rotirati konopcem koji je zategnut drvenim lukom. Osim toga vatru je moguće upaliti i jednostavnim pomicanjem vrha štapa po drvenoj podlozi naprijed-nazad. Kako god naoružajte se sa puno strpljenja i snage.
Pritisak - Osnova sprave za paljenje vatre pomoču pritiska je klip i cilindar. Naglim sabijanjem zraka dolazi do povećanja temperature i paljenja kresiva koje se nalazi na vrhu klipa. Ovu spravicu možete kupiti ili sami napraviti, mada mislim da nije vrijedno truda jer postoje mnogo lakši načini za paljenje vatre.
Struja - Potrebna vam je fina čelična vuna i baterija od 9V. Čim napravite kratki spoj, tj. spojite kontakte baterije čeličnom vunom niti će se početi žariti i moći ćete upaliti kresivo. Najbolje je od vune uzdvojiti jedan komad, koji ćete malo raširiti i izdužiti, pa tek onda napraviti kratki spoj.
Sunčeva svjetlost - Osnova ovog načina paljenja vatre je usmjeravanje svjetlosti u jednu tačku, čime se postiže temperatura dovoljna za paljenje kresiva. Za ovo možemo koristiti staklene prizme, povečala, dioptrijske naočale, vodu u prozirnoj plastičnoj vrečici, led, kao i metalne sferične površine poput tanjira koje mogu svjetlost usmjeriti u jednu tačku. Za ovaj metod vam je potreban sunčan dan i strpljenje.