Olimp, kolijevka svih zabluda

Pure "zonzons"!

Da su Stari grci imali petlju popeti se na vrh Olimpa, vidjeli bi da od svite bogova sa Zeusom na čelu nema ni traga. A čitava jedna civilizacija počivala je na toj zabludi. Zahvaljujući toj "školi", danas ni sami sebi ne vjerujemo... dok se ne uvjerimo! Olimp: Stefanio (2909 m), Mitikas (2918m), na naš način...

"O-limpi-ja-da, Titova briga-da! Stop!"
Pjevam ja, a Miško "gari" ka grčkoj granici. Pohitismo na Olimp, kod Zeusa na po je'nu. Prije derneka potrebna je aklimatizacija, jer krenusmo sa 511 m.n.v. i padosmo na nulu. Drastična razlika, s obzirom na ono što nas čeka sutra: Kupanje... piva... sarajevska... ..."dvoguza"...
...
...
...
Ma dosadilo brate, haj'mo mi malo hodat...
"O-limpi-ja-da, Titova briga-da! Stop!"
...na Olimp!

__________________
Neobavezno štivo:
Olimp (Olympus, Olimbos) je planinski masiv u Grčkoj, lociran na granici pokrajina Thessaly i Makedonija (grčka), čiji je jedan od vrhova ujedno i najviši vrh Grčke i jedan od najviših vrhova Europe, računajući "topographic prominence", tj. relativnu visinu ili autonomnost u odnosu na profil terena.

Idila... je li i to bila neka boginja??

Ni sam ne znam kako, ali kad sam se probudio ugledah Dolinu kiklopa. Fantazija!
- Aj'mo!
- Đe ću, bolan... mahmuran sam k'o čep..!
- Na vrh!
- Kakav bolan, bolan... vrh!
- Najviši!
Narezak - prisutan! Loza - prisutna! Hljeba - obezbjeđeno! Voda - ...uh, skupa...

__________________
Neobavezno štivo:
Najviši vrh Olimpa je Mytikas, koji se izdiže 2918 m nad morem. Slijede ga Skolio sa 2911 m, Stefani sa 2909 m, Skala sa 2866 m, Agios Antonis 2815 m, Profitis Ilias 2803 m, Toumba sa 2785 m itd... Masiv Olimpa ima cca 46 vrhova visokih preko 2000 metara. 

Da stari grci nisu rod crnogorcima? Š'o?!? Pa, lakše je bilo živjeti u zabludi 2918 godina nego se popeti na 2918 m.

Upeklo sunce...
Kako pređosmo granicu od 2500 m nadmorske visine, ostade zelenilo iza nas.
- Oooo... Radovane, crni Radovane..!
Pukla golet, kraj se ne nazire, a tek smo krenuli. Ugledah vrh i u momentu se otrijeznih.
- 'Oću kući...
- 'Taaa ćeš kući!

__________________
Neobavezno štivo:
Osim što važi kao najveći vrh zemlje, Olimp je i van granica Grčke odavno bio poznat prije svega kao "sjedište bogova" ili "planina bogova". Prema grčkoj mitologiji, na vrhu planine obitavalo je dvanaest bogova sa Zeusom kao glavnim bogom, boreći se sa kiklopima za dominaciju nad univerzumom. 

"Ptice", "cvijeće" i "drveće"...

Ptice, cvijeće, drveće... Ah, ta priroda! Baš je lijepa i zelena... Opušta!
- Titovim stazama revolucije!!!! U stvari Zeusovim...
- Zeusovim stazama revolucije..!!!
Ma, laganini, idemo dalje pa šta Bog da! Olimp složen kao lazanje... Nevjerovatno!

__________________
Neobavezno štivo:
Kroz grčku historiju Olimp je u više navrata mijenjao "vlasnika", samo formalno, u stvari sama planina nikad nije bila zauzimana, iako su se u regiji Grčke smjenjivali osvajači čak od helenskog perioda, pa do drugog svjetskog rata - perzijanci, rimljani, slaveni, bugari, turci, nijemci... Jedini ko se u planini osjećao "svoj na svom", bili su razbojnici i lopovi koji su se krili od vasti, kao i pokret otpora koji se u raznim periodima botio protiv osvajača. 

Narezak, na tebe je red... i gutljaj loze...

Sigurno vam se desilo da se nađete na nekih 2700 metara nadmorske visine, nadomak najviših vrhova planine i da osjetite polet, entuzijazam i ostale optimistične "filinge". E, pa meni nije. Da hoće kakva magla pa da se u rikverc okrenemo.
- Narezak, na tebe je red... i gutljaj loze... ili dva... Cirkulacije radi!

__________________
Neobavezno štivo:
Historijske činjenice govore da su se već antički grci penjali na Olimp, na vrh Profitis Ilias (2803 m), gdje je prinošena žrtva bogovima, ali da se, prema predanjima, nisu usuđivali penjati na najviše vrhove, što iz strahopoštovanja, što zbog nepristupačnosti. Neki bezuspješni pokušaji uspona na najviše vrhove Olimpa registrovani su u 17 i 19 stoljeću.

Stefani, Stefani, lijepo ti je ime..!

Svezaše me n'akvim kanafama, kaiševima, "sindžirima"... Šta vam je!?
- Tako treba..!
E, svašta, pa uopšte nije strmo. Baš je, onako, prohodno... a i osigurano je. I ne znam zašto svi neke šljemove nose?!?
A-ha! Tup-tutu-tup-tutup... tras!!! Proleti neki kamen... Ništa ništa!!!
E, sad i da hoću nazad, ne mogu. Stefanio, Stefanio, lijepo ti je ime... ko li ti ga dade! Nisi najviši al' k'o da jesi, brate...

__________________
Neobavezno štivo:
2. avgusta 1913. godine zabilježen je prvi uspon na najviši vrh Olimpa koga su izveli švajcarski penjači (Fred Boissonas i Daniel Baud Bovy sa lokalnim vodičem Christosom Kakkalosom). Najviši vrh je imenovan Venizelos, a susjedni "Zeus throne", danas poznati kao Mytikas i Stefani(o).

Stefanio 2909 m i pogled na Mitikas 2918 m

Vrh!!! Stefanio!!!
A eno mu i starijeg burazera, Mitar... Milan... Miiii...
- Mitikas!!! I tamo ćemo?
- Ama, daaaaj... nećemo pretjerivati! Sutra ćemo...
A magle ni na vidiku, majka mu stara! Kad malo bolje razmislim, trebao sam ja ostati na onoj prvoj aklimatizaciji... nešto mi loše! Valjda je bilo naglo. Kako se ono zvaše... morska bolest...
- Ovdje, brate, puše... Odnese...

__________________
Neobavezno štivo:
Olimp (Mount Oliympos) je nacionalni park. Zanimljivo je da je pri izboru motiva za neke od novčanica eura (Euro Gold & Silver Comemorative Coins), motiv nacionalnog parka Olimp izabran za srebrnu kovanicu od 10 eura iz pomenute serije.

Pravac Mitikas! I ne zaboraviti - uvijek čvrsto, sa tri oslonca...

Kako popesmo mlađeg, udarismo i na starijeg, Mitikasa. Sad je već lakše.
- Mlađi je ljući...
- Ko bi rek'o...
Sad ide k'o halva. Opušteno... laganini...
- Uvijek čvrsto, na tri noge!
- Otkud mi tri... Ahaaa!

__________________
Neobavezno štivo:
Olimp posjeti godišnje oko 10.000 ljudi, ali većina ih se zadovolji vrhom Scolio (2911 m, drugim po veličini), koji ne zahtjeva penjanje u alpinističkom smislu. Uspon na Olimp, generalno, ne zahtjeva taj tip penjanja, (mada u nekim dionicama postoje eksponirani detalji i izložene sekcije) izuzev zadnjih 30 min. uspona od Scolia do najvišeg vrha Mytikasa (2918 m)

Mitikas 2918 m.

Konačno! Stigosmo kod Zeusa na po je'nu! Od ovoga nema više...
- Sad me vodajte gdje hoćete!
- A gdje je taj Zeus?
- A to "mit"? .
"Odskakutasmo" naniže, sretni, veseli i čili. Sreća pa nizbrdo nije strmo kao uzbrdo! Zelenilo se ukaza... al' daleeeeeeeko brate.

__________________
Neobavezno štivo:
Većina uspona na Olimp polazi od gradića Litochoro, poznatog kao "grad bogova" (analogno: "planina bogova"), koji leži u podnožju Olimpa. Odatle vodi cesta do Prionije (Prionia), a potom počinje pješačenje u pravcu vrhova. Pošto je Olimp nacionalni park, a dijelom i vojna zona, postoje određene restrikcije, pa to treba uzeti u obzir prilikom planiranja uspona.

Olimpijada, Titova brigada! Stop!

Bogovi odmahnuše, osjetilo se to po propuhu.
- Vidimo se opet... valjda!
Olimp osta iza nas da stoji, uzgor, u tišini, složen kao od krnjavih lego kockica i kao da su sve zablude još "žive is'ne"... Šta'š, takav je.

__________________
Neobavezno štivo:
Olimp je planina koja se penje tokom čitave godine, kako ljeti, tako i zimi. To je, na grčkom pordučju, jedina planina dovoljno "svježa" da bi se bez većih problema vezanih za vrućinu mogli izvoditi ljetni usponi. Planina je poznata po vremenskim obratima, te je u toku ljeta izložena kiši, gradu, gromovima i vjetru.

Magla u padinama Olimpa, koje presijecaju kamena rebra i putevi.

- Magla!!! E, sad si se sjetila...

__________________
Neobavezno štivo:
Na Olimpu postoji oko šest planinarskih objekata (kuća, kućica ili skloništa), i u većini njih se može u ljetnoj sezoni kupiti gotova hrana, a u gotovo svima voda, "grickalice" i sl. Snijegovi na Olipm padaju već u oktobru. Zimski usponi su zahtjevniji i izazovniji. Snijega u višim zonama ima sasvim dovoljno i u junu, pa ako planiramo ranije uspone na ovu planinu, potrebna je i odgovarajuća oprema.

Vedran Brkić
09-13.10.2009
Asistent u izradi reportaže - Drea