Patagonija - san zaljubljenika "beskorisnog".
Patagonija, zemlja gdje je boravilo malo Bosanaca i Hercegovaca. Fotografije i utisci sa hiking tura u Patagoniji, sa staza koje se zavlače u doline plavih glečera, nadnose nad smaragdna andska jezera i uvlače pod neke od najljepših svjetskih vrhova
Odgovor na pitanje: "U čemu je sličnost između Patagonije i naše Bosne i Hercegovine?" može da bude: "U malo čemu." Ipak, dojmila me se koincidencija u bojama i sadržaju naših zastava. Tamo negdje na kraju svijeta, Patagonija je zemlja kondora i pingvina, ali prije svega nevjerovatno lijepih vrhova i ledenih stijena koje zaustavljaju dah. Smještena u završetku lanca Andi, izmedju Čilea i Argentine, Patagonija je san zaljubljenika "beskorisnog".
Torres del Paine - "Tornjevi koji dotiču plavetnilo"
Nacionalni park Torres del Paine je lociran u Čileu, sjeverno od manjeg grada i luke Puerto Natales. Pod zaštitom je UNESCO-a od 1978. i godišnje ga posjete stotine hiljada planinara i alpinista. Ime "Torres del Paine" u slobodnom prevodu znači "Tornjevi koji dotiču plavetnilo". Nebo i refleksija granitnih šiljaka u alpskim jezerima ne traže dalja objašnjenja.
Kraj februara, kad smo posjetili NP Torres del Paine, je bio kraj ljeta u ovim krajevima.
Za ljubitelje visokogorskog planinarenja legendarna "W-hike" tura u trajanju od četiri dana, koja uključuje najinteresantnije momente NP Torres del Paine, je najbolja opcija. Planinska staza vodi duž Nordenskjöld jezera (Vidi: Otto Nordenskjöld, Wikipedia ->) , zalazeći u duboke ledničke doline. "Refugio" su planinske kuće strateški rasporedjene duž puta, solidnog standarda i sadržaja, ali je moguće i kampovanje.
Osim Torres del Paine, tim područjem dominiraju grupe vrhova Cuernos del Paine i Co. Paine Grande.
Uža shema područja nacinalnog parka Torres del Paine na kojoj je uočljiva tipična W-forma puta koji obilazi masiv sa juga. Postoji takođe i kružna tura oko cijelog masiva.
Poznata staza "W-hike" vodi duž jezera Nordenskjöld, zavlačeći se duboko u glečerske doline i pod vrhove.
Nerijetko, ljudi dođu i ostanu ovdje zauvijek, "zarobljeni" ljepotom Patagonije
"Valle del Frances" ili Francuska dolina je posvećena jednom od zaljubljenika ovih predjela, koji je došao i ostao u ovim krajevima do kraja ovozemaljskog postojanja. Jedna od legendi kaže: Ko jednom dođe u Patagoniju i proba "calafate" (magelanove borovnice), ostaće ovdje zauvjek.
Usponom do vidikovca na kraju staze u "Valle del Frances", pored stalno obrušavajućih glečera i ledenih potoka, stiže se do granitnih litica - raja za alpiniste.
Granitni vrhovi koji se "puše"
Zadnji dan četvorodnevne ture odveo nas je na zapad, do "Sivog glečera" (Glaciar Grey), koji se proteže kojih 30 km od Glečerske visoravni južne Patagonije. Kao i desetine drugih glečera završava se formiranjeg ogromnog glečerskog jezera (Lago Grey). Vožnja brodom do plavo-kristalnih gromada Sivog glečera i jezerom, uz pogled ka snijegom i ledom okovane vrhove, ispuni nas tugom što, eto, tura je završena.
Legendarni Cerro Fitz Roy (El Chalten, 3405m)
Drugih sedam dana našeg boravka u Patagonija bio je namjenjen Argentini. Monte Fitz Roy ili El Chalten ("Planina koja se puši") dugo će se javljati kao noćna mora i sjećanje na savršenstvo koje postoji tamo negdje na kraju svijeta. Slušali smo i čitali o legendarnom osvajanju granitnih patagonijskih smjeri koji su trajali i mjesecima. Fitz Roy 3405 m (prema nekim izvorima 3375 m SP -> , Wikipedia -> ) i vrhovi koji ga okružuju kruna su Patagonije. Tri dana smo iz različitih uglova i vidikovaca prilazili i divili se njenom savršenstvu.
Mapa područja El Chalten (Cerro Fitz Roy) i Cerro Torre (505 Kb)
Kiša i duga u fjordu. Patagonija je izložena vlažnim vjetrovima sa Pacifika
Ono što je poslovično za Patagoniju jeste njen vjetar. Vjetar koji je stalan i koji donosi vlažnost sa Pacifika. Veliko razočarenje za naše vodiče, ali radost za nas je bilo da smo imali prilično mirne dane, sunčane, bez vjetra i previše padavina. "Nije to bila naša Patagonia", govorili su vodiči. Povoljna činjenica je da su u ovim krajevima u zadnjih 100 godina glečeri nepromjenjeni. Njihov rast i utapanje u jezerima se balansiraju
Susret sa čileanskim flaminzima ne ostavlja nikog ravnodušnim
Flora i fauna su dio užitka. Naravno da moraš vidjeti lamu ili njenu "divlju" varijantu - guanaca, ali i ovce i konji su dio kolorita prostranih argentinskih stepa. Argentinski kauboji - gauchos još jašu visoravnima i piju svoj "mate" - tradicionalno pripremani čaj. Bliski susret sa čileanskim flaminzima ostavio nas je u bunilu koje još traje.
Magelanovi pingvini
Magelanovi pingvini, pored Magelanovog prolaza, koji ne jedu magelanove borovnice. Portugalski moreplovac Ferdinand Magellan je bio prvi čovjek koji je oplovio globus i dao ime Patagonia ovim krajevima. Vjekovima je održavan mit o ovoj "Zemlji džinova", što starosjedioci Tehuelches nisu bili. Među sadašnjim žiteljima ima mnogo starih doseljenika iz naših primorskih krajeva, koji većinom ne govore naš jezik.
K R A J