Kapa, rapa umpa pa!

Velika Kapa 2004 (2007m?), pogled sa puta na Boračko jezero. Foto: S. Steiner

Sa vrha Velika kapa je lijep i vrtoglav pogled na dolinu Bijele, Rakov laz i... Prenj.

Velika kapa? Hm, najvažnije je dočepati se visoravni Rapti na 1450m (desno, iza ruba slike). U prilazu izbjegavajte švrljanje van šumskih puteva jer nam "nagazna" situacija nije sasvim jasna. Put iz Bijele koristi kompanija koja pustoši šume po Prenju, što znaci da je dobar, uhodan i siguran. Osim toga uživate u pogledu na sjeverna prenjska pobočja i vrhove. Sa Rapta tek dobivate uvid u prekrasan dugački greben Kape sa šiljkom Prenjeva Bjelašnica u sredini.

Uspon sjevernim padinama dugačkog grebena Kape. Šiljak lijevo je Velika Kapa, cilj uspona.

Mada nema ni traga od Rapta kakva su bila prije samo nešto više od jedne decenije, kad su predstavljali zeleni otočić uokviren zidovima guste miješane šume, Rapta su još uvijek atraktivna. Uvijek ih je karakterizirala smirenost, mekoća i neka nostalgična atmosfera, vjerovatno zbog one mirne dugačke crte grebena Velike kape i onog što slutimo da se krije iza, preko grebena.

Nagovještaji onog što nas čeka u nastavku: sniježne strehe i odlomi.

Kad smo se već popeli na greben sa šiljkom u sredini koji se zove Prenjeva Bjelašnica i pri tom izbjegli sve dugačke sniježnike koji vrebaju usput, otvara nam se fantastičan pogled na centralni masiv Prenja i dugački greben koji će nas odvesti na vrh Velike Kape. A tek tamo...

Dugačka majska sniježna streha pri vrhu Velike kape. Vrhovi desno: Otiš i Zelena Glava

Koji kilometar dugačka, metar i po do dva visoka sniježna streha u "zoni 2000" uporno odolijeva suncu i toplom vjetru dobar dio maja mjeseca. Veoma atraktivna, no moramo se držati na odstojanju jer maj (kad su snimci naprevljeni) je vrijeme kad strehe (ot)padaju. A kad to ne otpadaju?
Jedan dio sjeverne padine se završava blago tako da, ko je radoznao može probat balansirat rubom (na vlastitu odgovornost, bezbeli)

Ledene kandže iza ruba sniježne strehe. Šta i kako je ovo nastalo?

Povratak je bio, kako ste mogli pretpostaviti, preko sniježne strehe, pa u (Pasje) Doline. Odatle nazad u Rapte itd... Akcija "Preko strehe" je nabijena adrenalinom, rizik da se sniježna masa odvali i zavalja zajedno sa nama ili da se okliznemo i nabijemo na šiljke što vire iz snijega je žestok začin koji ne podnosi svak. Ali, kakva je hrana bez začina. Nikakva.

Ovo nije nikakav briješčić nego rub ambisa od min. 1500 m. E tu se nećemo zaj... Vrh preko doline nije Ama Dablam.

Sa vrha Velike kape je lijep i vrtoglav pogled na dolinu Bijele, Rakov laz i... Prenj. Izuzetan je pogled na Osobac preko puta doline, te desno sjevernu stijenu Otiša i tandem šiljaka Vjetreno brdo - Lupoglav sasvim južno. Sve u svemu, Kapa i njen dugački zapadni greben je zanimljivo i liepo područje, otvorenih vidika, blago na neki osobit način. No, ne nedostaje ni najmanje one teške visokogorske atmosfere. Naprotiv.

PS: Neka novija mjerenja GPS-om dovode u pitanje stare "geometarske" visine prenjskih vrhova. Prema vojnim kartama iz sedamdesetih V. kapa visoka je 2004m. Ama, nemože nikako bit', poručuje Mate&Co. Prije će bit 2007m. Rekao GPS!