Korištenje postojećih trackova (5. dio)

Korištenje postojećih trackova

Najlakši način jeste da uzmete track od nekoga ko je več prošao tim putem. Međutim, morate biti oprezni.

Internet je pun loših i neprovjerenih trackova sa greškama i od nekoliko kilometara. Razlog tome može biti loš uređaj, korištenje drugog koordinatnog sistema ili nepažnja osobe koja ga je snimala. Zato uzimajte trackove samo od provjerenih osoba.
Povedite računa o još nekoliko bitnih stvari:

 -Obratite pažnju da li je sniman ljeti ili zimi jer je nekim putevima moguće proči samo u određeno godišnje doba.

-Učitajte track u Google earth ili Garmin Base camp i pogledajte da nema velikih oscilacija između tački (nastaju zbog gubljenja signala)

-Obratite pažnju na visinski profil da nema vertikalni linija (iz nekog razloga na tom dijelu je došlo do greške i nećete moći tuda proći)

-Ako sve to izgleda OK, pogledajte malo statistiku tracka (vrijeme, udaljenost, visinsku razliku...). Ove podatke imaju samo snimljeni trackovi. Oni ručno crtani nemaju. To je još jedna potvrda ispravnosti istog, a i vidjećete da li je staza u okviru vaših fizičkih i tehničkih mogućnosti.

-Pogledajte da li je track kompletan, tj da li ide tačno do tačke koja vas interesuje

Najlakši način da pronađete gotove trackove jeste da u Google earthu uključite layer Gallery, i u njemu Wikiloc i Everytrail. Prikazaće vam se svi trackovi na tom područku u vidu ikonica, i jednostavno ih možete učitati i skinuti na vaš računar.

Na stranici Planinarenje.ba na linku: http://planinarenje.ba/gps-tracks možete nači oko veliki broj provjerenih trackova koje možete potpuno besplatno preuzeti