Pošto smo naučili osnovne elemente i odabrali mjesto, možemo početi sa pripremom za paljenje vatre. Vrlo bitno je kako ćemo postaviti drvo koje će nam služiti kao gorivo.
Uvijek je bolje drva slagati tako da idu u visinu i da ima prostora među njima, nego naslagati ih usko jedno uz drugo. Uglavnom trebamo voditi računa o tri stvari:
- Ostaviti otvor kroz koji možemo doći do kresiva kako bi ga upalili.
- Drva postaviti u položaj da vjetar puše vatru u njihovom pravcu.
- Ostaviti prostora između komada drveta da može strujati zrak.
Postoje četiri osnovna načina slaganja drva za vatru koja se najčešće koriste,ali to ne znači da vatru ne možete upaliti i na drugi način.
Vatra u obliku indijanskog šatora
Ovo je najjednostavniji i najkorisniji način slaganja drva za paljenje vatre. Ključ je postaviti nekoliko štapića u zemlju koja će nositi ostatak drva koje služi za gorivo.
- Postavite kresivo na tlo ili na malom komadu kore od drveta.
- Tri ili četiri grančice potpale zabijte u zemlju tako da čine izgled šatora iznad kresiva.
- Ostavite otvor na strani uz vjetar sve do samog centra gdje je kresivo da možete zapaliti vatru, a suprotnu stranu zatvorite grančicama za potpalu
- Nastavite sa slaganjem grančica po strukturi šatora.
- Ostavljajte dovoljno zračnog prostora između štapova.
- Zatim postavite nekoliko debljih komada, kojima ćete ojačati strukturu šatora tako da možete stavljati drva koja služe kao gorivo
- Uvijek imajte spremnog drveta u slučaju da vam zatreba.
- Ovaj način paljenja proizvodi plamen koji ima usmjerenu toplinu u jednu tačku, tako da je pogodan za kuhanje. Nakon što šator izgori i propadne, možete nastaviti dodavati drva na isti način ili okolo u obliku brvnare-
Vatra u obliku brvnare
Ovo je najpopularniji stil za početnike, lagan je za izgradnju i izgleda kao kuća, tj brvnara. Naš je prijedlog da ga ne koristite jer je unutrašnjost gdje se nalazi kresivo nepristupačna. Međutim, kao što smo već spomenuli, ovaj način se može koristiti za dodavanje drva pošto nam izgori i propadne vatra u obliku šatora.
- Pošto ste postavili kresivo i potpalu oko njega u obliku indijanskog šatora stavite dva veča komada drveta sa strane da stoje paralelno.
- Na njih stavite druga dva drveta, takođe paralelno samo sa druge dvije strane.
- Nastavite tako redati drva u obliku piramide ili brvnare-
- Pošto je teško ostaviti prilaz za paljenje kresiva možete to učiniti improvizovanom bakljom kroz prostor između dva drveta ili odozgo.
- Kroz rupe sa strane dodavati potpale ako je potrebno, sve dok se ne zapale zidovi brvnare. Na ovaj način ćete dobiti klasičnu logorsku vatru sa puno žari.
Naslonjena logorska vatra
Ovaj način paljenja vatre ima otvoren veliki zračni prostor u pravcu vjetra što može olakšati paljenje i poboljšati sagorjevanje
- Postavite jedan duži štap, koji će koristiti kao oslonac, u zemlju pod uglom, tako da gornji kraj gleda u pravcu iz kojeg puše vjetar.
- Ispod njega postavite kresivo.
- Na kresivo postavite potpalu
- Na štap naslonite sa obje strane deblja drva koja će služiti kao gorivo
Lovačka vatra
Lovačka vatra je pogodna za kuhanje i ima dobru zaštitu od vjetra. Njena najveća mana je da nije dobra za grijanje.
- Uzmite dva deblja balvana i postavite ih paralelno jedan pored drugog
-Između njih postavite kresivo i oko njega potpalu u obliku šatora
- Zapalite vatru, balvani će koristiti kao zaštita od vjetra i kao platforma na koju možete staviti posudu za kuhanje.
- Pomjeranjem žari između balvana možete regulisati jačinu vatre za kuhanje.